لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

دونالد ترامپ گزارش سیا درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا گزارش ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، درباره داخله روسیه در انتخابات آمریکا را «مسخره» خواند.

آقای ترامپ در مصاحبه ای با برنامه «فاکس نیوز یکشنبه» که از شبکه خبری فاکس نیوز پخش شد درباره گزارش سیا گفته است: «فکر می کنم این یک بهانه دیگر است.» دونالد ترامپ در این مصاحبه گفته است که از سوی دموکرات ها «هر هفته بهانه دیگری مطرح می شود.»

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا می گوید در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که روسیه برای اثر گذاشتن در نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا به نفع ترامپ «مداخله» کرده است.

به نوشته مجله تایم که دونالد ترامپ را «شخصیت سال» معرفی کرده است، آقای ترامپ گفته است گزارش اطلاعاتی درباره مداخله روسیه را باور نمی کند و معتقد نیست که روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا مداخله کرده است.

روزنامه واشنگتن پست پیشتر در روز یکشنبه گزارش داده بود که یک ارزیابی محرمانه سیا به این نتیجه رسیده است که روسیه برای کمک به پیروز شدن دونالد ترامپ، در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مداخله کرده است. در جریان انتخابات، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات منتقد شدید روسیه بود.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، روز جمعه، ۱۹ آذر، از مقام های اطلاعاتی آمریکا خواست در مورد احتمال وقوع حملات سايبری و هک شدن ايميل های دموکرات ها در کنگره در دوران مبارزات انتخابات رياست جمهوری تحقيقات وسيعی صورت گيرد.

در همین حال، یکی از گزینه های مطرح برای تصدی وزارت خارجه در دولت ترامپ، رکس تیلرسون، مدیرعامل شرکت نفتی اکسان موبیل است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام تیم انتقالی دونالد ترامپ، روز جمعه، ۱۹ آذر، اعلام کرد مدیر عامل «اکسان موبیل» در بالای فهرست آقای ترامپ برای سمت وزارت خارجه کابینه او قرار گرفته است.

اکسان موبیل یکی از بزرگترین شرکت های نفتی بزرگ جهان است که در ۵۰ کشور از جمله روسیه فعالیت دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۱ با شرکت روس نفت، بزرگترین شرکت دولتی نفتی روسیه قرار دادی امضا کرد و از آن سال، اکسان موبیل و روس نفت در ۱۰ پروژه مشترک در روسیه کار می کنند.

جان مک کین، سناتور جمهوری خواه گفته است روابط تیلرسون، مدیرعامل اکسان موبیل، با روسیه موضوعی است که باید به آن توجه شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG