لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

رایزنی اوباما و نظامیان آمریکا درباره تشدید جنگ علیه داعش


باراک اوباما رئیس جمهوری (راست) و جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در کاخ سفید - بهار ۱۳۹۴
باراک اوباما رئیس جمهوری (راست) و جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در کاخ سفید - بهار ۱۳۹۴

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید به دنبال یافتن راه‌های مناسب برای تشدید نبرد علیه پیکارجویان گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش در عراق و سوریه است.

به گزارش شبکه سی.ان.ان، فرمانده کل قوای آمریکا این موضوع را پیش از ملاقات با مقام‌های ارشد نظامی ایالات متحده در کاخ سفید مطرح کرد و گفت "ما به هدف قرار دادن رهبری، شبکه‌های مالی و زیرساخت‌های این گروه ادامه می‌دهیم."

وی با اشاره به اقدامات ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در مسدود کردن راه‌های ارتباطی رقه در سوریه و موصل در عراق – دو مرکز عمده داعش – اشاره کرد و گفت "ما داریم آنها را تحت فشار می‌گذاریم و شکست‌شان خواهیم داد."

پیش از این دیدار که عصر سه شنبه صورت گرفت، مقام‌های آمریکایی به سی.ان.ان گفتند که یک ایده برای تشدید جنگ علیه داعش این خواهد بود که نیروهای ویژه بیشتری از سوی آمریکا به سوریه اعزام شوند؛ اما به گفته آنها این ایده تحت بررسی است و هنوز به عنوان یک گزینه برای کاخ سفید مطرح نیست.

آمریکا تاکنون مجوز اعزام حداکثر ۵۰ تن از نیروهای ویژه ارتش ایالات متحده به سوریه را برای آموزش مخالفان معتدل دولت بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور به منظور تقویت آنها برای مبارزه با پیکارجویان داعش صادر کرده است.

در عراق اما، واشنگتن برای هر اقدامی علیه داعش نیاز به کسب مجوز از سوی بغداد دارد، که این موضوع گزینه‌های پیش روی آمریکا برای اتخاذ تغییرات عمده استراتژیک در این راه را محدودتر می‌کند.

از جزئیات گفت‌وگوهای روز گذشته رئیس جمهوری و فرماندهان عالیرتبه نظامی آمریکا در واشنگتن خبری منتشر نشده، اما به گزارش سی.ان.ان، انتظار می‌رود اوباما برخی از نظرات و ایده‌های احتمالی مطرح شده از سوی آنها را مد نظر قرار دهد.

XS
SM
MD
LG