لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

گفت‌وگوهای "محرمانه" دبیرکل ناتو با اعضای کنگره آمریکا


ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو (چپ) در ابتدای سفر خود به آمریکا، روز دوشنبه با پرزیدنت اوباما در کاخ سفید دیدار کرد
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو (چپ) در ابتدای سفر خود به آمریکا، روز دوشنبه با پرزیدنت اوباما در کاخ سفید دیدار کرد

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در ادامه سفر خود به ایالات متحده قرار است روز چهارشنبه با اعضای کنگره آمریکا در واشنگتن دیدار کند.

ینس استولتنبرگ با اعضای کمیته‌های نیروهای مسلح سنا و مجلس نمایندگان و نیز اعضای کمیته‌های روابط خارجی هر دو مجلس، پشت درهای بسته و محرمانه دیدار خواهد کرد.

دبیرکل ناتو در ابتدای سفر خود به آمریکا، روز دوشنبه با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو کرد.

در نشست خبری پس از این ملاقات، باراک اوباما پیمان ناتو را همچنان رکن اصلی و اساسی دفاع جمعی در سیاست امنیت آمریکا توصیف کرد و گفت: "ما همچنین توافق کردیم که یکی از مهمترین وظایف ناتو، ادامه تلاش برای آموزش و کمک به نیروها در عراق و اردن و بسیاری از نقاط دیگر در منطقه است."

رئیس جمهوری آمریکا افزود "ما به همکاری مداوم در مورد عملیات در مناطقی مانند لیبی که دولت در حال پا گرفتن است و ناتو می‌تواند کمک مهمی به امنیت کشور بکند، ادامه می‌دهیم و به نظر من کمک مهمی برای ایجاد ثبات در این کشورها فراهم کنیم."

دبیر کل ناتو نیز در این دیدار در مورد واکنش ناتو در قبال عملیات روسیه در اوکراین و همچنین مبارزه علیه تروریسم صحبت کرد و گفت "ما علیه تروریسم متحد هستیم. تروریسم بر همه ما تاثیر گذاشته، از بروکسل تا سن برناردینو. همه اعضای ناتو به تلاش‌های ایالات متحده برای تضعیف و نابودی داعش کمک می‌کنند."

ینس استولتنبرگ در ادامه گفت:"همین هفته گذشته ما آموزش افسران عراقی را شروع کردیم و به حمایت از تلاش‌های آمریکا و دیگر کشورها در جنگ با داعش ادامه می‌دهیم."

نقش و اهمیت ناتو به عنوان مهمترین واسطه اتحاد کشورهای جهان آزاد، بویژه در ارتباط با وقایعی مانند تجاوز روسیه در اوکراین و سوریه و همچنین این موضوع که آیا این اتحاد در شرایط امنیتی کنونی نیازی به تحول دارد یا خیر، اخیرا موضوع بحث در رسانه‌ها و بوده است.

اقامت آقای استولتنبرگ دبیر کل ناتو در آمریکا تا روز پنجشنبه ادامه دارد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG