لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

اوباما: آمریکا و ناتو در جنگ با داعش متحد هستند


تصویر آرشیوی از دیدار باراک اوباما با دبیرکل ناتو در کاخ سفید.
تصویر آرشیوی از دیدار باراک اوباما با دبیرکل ناتو در کاخ سفید.

دو هفته پس از حملات تروریستی بروکسل در بلژیک، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، دیدار و گفتگو کرد. جنگ با پیکارجویان داعش از جمله موارد اصلی این گفتگو در کاخ سفید بود.

باراک اوباما گفت آمریکا و ناتو در جنگ با گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش، متحد هستند. وی مشارکت ناتو در عراق و اردن را ستود. ناتو در این دو کشور به آموزش نیروهای این عراقی و اردنی کمک می کند.

رئیس جمهوری آمریکا و دبیرکل ناتو همچنین درباره افغانستان، صحبت کردند. آقای اوباما ناتو را شریک فوق العاده ای برای تامین صلح در افغانستان خواند. آنها همچنین در مورد درگیری های اوکراین گفتگو کردند. آقای اوباما در ۶۷ امین سالگرد تاسیس ناتو گفت، آمریکا پای تعهداتش به ناتو ایستاده است.

دیدار باراک اوباما با دبیرکل ناتو در حالی صورت می گیرد که برخی در آمریکا از جمله دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا از سازمان ناتو انتقاد کرده اند.

آقای ترامپ در اظهاراتی، سازمان ۲۸ کشوری ناتو را "منسوخ" توصیف کرده و می گوید متحدان آمریکا آنطور که باید، به گفته او، در ناتو مشارکت ندارند.

او اخیرا در سخنانی گفت متحدان آمریکا در ناتو یا باید پول بیشتری به خاطر کمبودها پرداخت کنند، یا آن که از ناتو خارج شوند؛ حتی اگر این موارد باعث فروپاشی ناتو شود.

XS
SM
MD
LG