لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

آمریکا: به پاکستان تجهیزات نظامی نمی دهیم


آمریکا و ناتو بعد از ده سال حضور نظامی در افغانستان تجهیزات نظامی شان را بیرون می کشند.
آمریکا و ناتو بعد از ده سال حضور نظامی در افغانستان تجهیزات نظامی شان را بیرون می کشند.

واشنگتن پست گزارش کرده بود که ممکن است پنتاگون تجهیزات نظامی را، که با پایان جنگ نیازی به آنها ندارد، به پاکستان بدهد.

ارتش آمریکا در افغانستان می گوید گزارش رسانه ها درباره این که واشنگتن تصمیم دارد مازاد خودروها و دیگر تجهیزات نظامی اش در افغانستان را در اختیار پاکستان قرار دهد، نادرست است.

در بیانیه ای که روز پنجشنبه در این باره منتشر شد آمده ارتش آمریکا هیچ یک از تجهیزاتی را که در افغانستان است «در اختیار پاکستان قرار نداده و قصد انجام چنین کاری را ندارد.»

ژنرال جوزف دانفورد فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان گفت ایالات متحده تعهدی «تزلزل ناپذیر» به مردم افغانستان و نیروهای امنیت ملی آن کشور دارد.

با این حال، آقای دانفورد پیشتر در برابر کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفته بود ایالات متحده به این فکر می کند که در حدود ۱۲۰۰ خودروی استتاری ضد مین موسوم به ام-رپ موجود در افغانستان را به شرکایی از جمله «افغانستان و پاکستان و کشورهایی که در عملیات افغانستان آمریکا را همراهی کرده اند، ببخشد.»

اخیر گزارشی در واشنگتن پست منتشر شد که در آن آمده بود پنتاگون احتمالاً خودروهای تسلیحاتی و دیگر تجهیزات نظامی به ارزش هفت میلیارد دلار را، که در افغانستان است و با پایان گرفتن جنگ در آن کشور دیگر به آنها نیازی نیست، به پاکستان خواهد بخشید. در گزارش واشنگتن پست آمده بود مقامات ایالات متحده و پاکستان در مورد سرنوشت بازمانده تجهیزات نظامی که آمریکا نمی خواهد پولی صرف بازگرداندن آنها به کشور کند، در حال گفتگو هستند.

ارتش آمریکا می گوید در ۱۲ سال گذشته، نیروهی امنیتی افغانستان بیش از ۵۳ میلیارد دلار تجهیزات و کمک نظامی، ۱۶۰ هواپیما، ۱۰۰،۰۰۰ خودرو، ۵۰۰،۰۰۰ قبضه اسلحه و ۲۰۰،۰۰۰ قطعه تجهیزات ارتباطی و دید شبانه دریافت کرده اند. به گفته ارتش، کمک های نظامی به افغانستان هنمچنان ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG