لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

کرزای می گوید از شروطش درقبال حضور آمریکا عقب نمی نشیند


کرزای در آخرین روز اجلاس لویه جرگه محل را ترک می گوید. کابل ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳
کرزای در آخرین روز اجلاس لویه جرگه محل را ترک می گوید. کابل ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳
حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان می گوید اگر آمریکا می خواهد از افغانستان بیرون برود، «حتی همین امروز هم می تواند. خدا حافظ»، اما او از شرط هایی که برای امضای پیمان امنیتی با واشنگتن گذاشته است عقب نخواهد نشست. این پیمان به نیروهای آمریکایی امکان می دهد پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند.

مأموریت نیروهای تحت رهبری ناتو در افغانستان تا پایان دسامبر است و واشنگتن می خواهد هرچه زودتر قراردادی را که به پیمان دوجانبه امنیتی معروف است، جانشین آن کند تا بخش کوچکی از نیروهای نظامی امریکا بتواند با حضور در افغانستان به فعالیت های ضد تروریستی و مشورتی و همکاری با نیروهای امنیتی افغان ادامه دهد.

لویه جرگه که هیئتی سنتی از شیوخ و رهبران قبیله ای افغان است، سال گذشته از این پیمان امنیتی حمایت کرد. اما حامد کرزای از امضای این پیمان سر باز می زند و این را به توقف حمله نیروهای امریکایی به خانه های مردم در حین انجام ماموریت های جنگی علیه شورشیان و گشودن راه گفت و گوهای صلح کابل با طالبان موکول کرده است.

حامد کرزای روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران باردیگر خواست خود را تکرار کرد. او گفت:« تا زمانی که رضایت ندهیم که پیمان امنیتی نتایج مثبتی به بار می آورد، امضای این پیمان به معنی به بارآوردن سرکوب برای مردم و خاک این کشور است.»

کرزای گفت:«افغانستان هرگز چیزی را زیر فشار امضا نمی کند» و افزود« هیچ فشار، هیچ تهدید، و هیچ جنگ روانی علیه مردم افغانستان آنان را وادار به امضای این پیمان نخواهد کرد.»

حامد کرزای همچنین از استفاده از تبلیغات انتقاد کرد و گفت آمریکا به بعضی ها پول می دهد تا از امضای پیمان دوجانبه امنیتی حمایت کند.

آمریکا هشدار داده است که درصورت عدم جایگزینی ناتو با پیمان دوجانبه امنیتی، کمک های مالی و نظامی خود را به افغانستان قطع خواهد کرد. کرزای باردیگر در این کنفرانس خبری این هشدار ها را رد کرد.

اوگفت:« اگر آنها(آمریکا) می خواهند بروند، خوب خداحافظ. می توانند همین امروز بروند. اما افغان ها ماندگار خواهند بود».

حامد کرزای همچنین به صورت علنی انگیزه های ماموریت ضد تروریستی آمریکا را مورد تردید قرار داد. او گفت اگر امریکا می خواهد متحد افغانستان باقی بماند «باید سیاست ضد تروریستی خود را تشریح کند و به ما بگوید چه کسانی را تعقیب می کند، چه می خواهد و هدفش چیست.»

کرزای افزود مقام های آمریکایی به او گفته اند می خواهند تنها چهل مورد فعال وابسته به القاعده را درکشور ازبین ببرند. او پرسید: یعنی برای چنین عده اندکی اینهمه ناآرامی به بارآورده اند؟ او ادعا کرد که در صورتی که چنین باشد نیروهای افغانی به راحتی می توانند آنها را بگیرند.

او همچنین به شدت از بازداشت گاه تحت کنترل آمریکا در پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل انتقاد کرد و آن را «کارخانه تولید طالبان» نامید که به اعدای او افغان ها در آنجا چنان شکنجه می شوند که از کشور خودشان متنفر می شوند.

سخنان انتقادآمیز کرزای درحالی آمریکا را هدف گرفته که پرزیدنت باراک اوباما خود را برای سخنرانی خطاب به ملت در روز سه شنبه آماده می کند. گروهی از سناتورهای شاخص آمریکایی که اخیرا به افغانستان رفته اند هشدار داده اند که در صورت عدم پیشرفت درمسئله پیمان دو جانبه امنیتی، رئیس جمهورآمریکا نخواهد توانست پول و نیرو به افغانستان گسیل دارد.
XS
SM
MD
LG