لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۵

هشدار دبیرکل ناتو به افغانستان


دبیرکل ناتو می گوید اگر رهبران افغانستان و کاخ سفید نتوانند در مورد پیمان امنیتی به توافق برسند، ناتو تمام سربازان و تجهیزات خود را تا دسامبر از افغانستان خارج خواهد کرد.

بi گزارش اسوشیتد پرس، این تصمیم را آندرس فوگ راسموسن روز چهارشنبه در آغاز جلسه وزیران دفاع ناتو، که برای افزایش فشار بر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان جهت امضای پیمان تشکیل شده است، اعلام کرد.

روز سه شنبه، پرزیدنت اوباما تهدید کرد اگر توافقنامه دو جانبه امضا نشود، تمام نیروهای آمریکا را تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون خواهد آورد.

آمریکا و افغانستان سال پیش با جزئیات پیمان امنیتی موافقت کردند، لویا جرگه، شورای ۳ هزار نفری رهبران قبیله ای افغانستان نیز آن را تایید کرد. اما کرزی با اعلام این که می خواهد جانشین او آن را امضا کند، مقامات غرب را غافلگیر کرد.

راسموسن گفت بدون پیمان امنیتی، نیروهای دیگر کشورهای عضو ناتو نیز نمی توانند در افغانستان باقی بمانند. حدود ۱۹ هزار سرباز غیر آمریکایی همراه با ۳۳ هزار آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

راسموسن گفت ترجیح ناتو این است که در افغانستان بماند و ماموریت خود را در سال ۲۰۱۵ به آموزش، راهنمایی و یاری نیروهای امنیتی افغانستان تغییر دهد، اما اگر چارچوب قانونی فراهم نشود، ناتو ناچار خواهد بود از افغانستان خارج شود.
XS
SM
MD
LG