لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

اوباما و آینده افغانستانباراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اخیرا در باره آمادگی برای انتخابات آینده در کشور، کوشش های صلح و آشتی بسرپرستی افغانستان، و توافقنامه امنیتی دو جانبه بحث کردند.

پرزیدنت اوباما بر پشتیبانی آمریکا از یک روند انتخاباتی عادلانه و معتبر بار دیگر تاکید گذاشت و گفت افغان ها باید بدانند آمریکا به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در حالی که برای تامین امنیت انتخابات آماده می شوند، متعهد خواهد بود.

نهادهای مستقل انتخابات نقش مهمی در نظارت بر انتقال تاریخی قدرت بازی خواهند کرد. آقای اوباما تکرار کرد آمریکا از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهد کرد و یاد آور شد مردم اقغانستان باید در باره کسی که قرار است کشور را رهبری کند تصمیم بگیرند.

در مورد توافقنامه امنیتی دو جانبه، رئیس جمهوری اوباما به رهبر افغانستان گفت به این دلیل که او نشان داده است توافقنامه را احتمالا امضا نخواهد کرد، آمریکا به یک برنامه ریزی اضافی ادامه می دهد. رئیس جمهوری مشخصا از وزارت دفاع خواسته است مسلم سازد برنامه های لازم را برای خروج منظم سربازان تا پایان سال، در صورتی که آمریکا هیچ سربازی را پس از ۲۰۱۴در افغانستان نگاه ندارد، آماده دارد.

با این حال، اگر توافقنامه امنیتی دوجابنه امضا شود، هیات نظامی محدودی که بر آموزش و راهنمایی نیروهای افغان وکمک به آنها ، و دنبال کردن بقایای القاعده تمرکز خواهد داشت، و می تواند به سود آمریکا و افغانستان باشد، در آنجا مستقر خواهد شد.

به این دلیل است که آمریکا امکان امضای پیمان امنیتی را در اواخر سال جاری باز نگاه می دارد. آقای اوباما هشدار داد « اما هرقدر امضای توافقنامه بیشتر طول بکشد، برنامه ریزی برای هیات و اجرای آن دشوار تر خواهد شد.»

ناتو این پیام را اخیرا در اجلاس وزیران تکرار کرد و آندرس فوگ راسموسن دبیر کل اتحادیه توضیح داد که بدون توافق امنیتی بین افغانستان و آمریکا، ناتو نیز توافقنامه ای با افغانستان نخواهد داشت و هیچ سرباز ناتو پس از ۲۰۱۴ در آنجا نخواهند ماند.

آمریکا به حمایت از یک افغانستان حاکم، با ثبات، متحد و دمکراتیک ادامه می دهد. و در کنار شریکان بین المللی خود و افغان هایی که سعی دارند ثبات و کامیابی هموطنان خود را مسلم سازند، کار می کند.
XS
SM
MD
LG