لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

استقبال پرزیدنت ترامپ از تعویق حمله کره شمالی به قلمروی آمریکا در گوام


آقای ترامپ در توئیتر، تازه ترین موضع گیری خود را اعلام کرده است.
آقای ترامپ در توئیتر، تازه ترین موضع گیری خود را اعلام کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در توئیتی از تصمیم رهبر کره شمالی برای تعویق حمله به قلمروی آمریکا استقبال کرد.

همزمان با کاهش نسبی تنش ها بین آمریکا و کره شمالی، پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت، کیم جونگ اون از کره شمالی تصمیم عاقلانه و خردمندانه ای گرفت. حمله به آمریکا هم غیر قابل قبول است و هم عواقب فاجعه باری در پی دارد.


واکنش آقای ترامپ به گزارشی است که روز سه شنبه کره شمالی اعلام کرد طرح آزمایش موشک بالیستیک در نزدیکی گوام را آماده کرده، اما فورا به اجرا نمی‌گذارد.

تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ پس از آن بالا گرفت که کره شمالی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را رد کرد و نه تنها هشدار داد برنامه تسلیحاتی هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد، بلکه تهدید کرد جزیره گوام را – که قلمرو ایالات متحده محسوب می‌شود – مورد حمله قرار می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا از مذاکره با پیونگ یانگ استقبال کرده است اما آن را منوط به توقف برنامه اتمی و موشکی کره شمالی می داند.

آقای تیلرسون گفت، گام بعدی در مسیر کاهش تنش با کره شمالی بستگی به کیم جونگ اون، رهبر آن کشور دارد.

وی گفت: ما کماکان مایل به یافتن راهی برای گفتگو هستیم اما ، به او بستگی دارد.

هدر نائورت ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر این خواست واشنگتن تاکید گذاشته است.

وی گفت: کره شمالی باید گام های بسیار جدی بردارد و نشان دهد برای غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره ، جدیست. آن ها باید کار بسیاری در این راستا انجام دهند.

وقفه در تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ، به معنای کنار رفتن گزینه نظامی از سوی آمریکا نیست. جیم متیس می گوید ، اگر کره شمالی دست به حمله به خاک آمریکا بزند ، واشنگتن برای دفاع از خود آمادگی دارد.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا که به چین سفر کرده، روز چهارشنبه با اشاره به تنش جاری بر سر تهدیدهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی، گفت ایالات متحده اختیار دارد از گزینه نظامی برای دفاع از خود استفاده کند، اما چین تمام نفوذ خود را برای اعمال فشار بر پیونگ یانگ بکار گیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال جوزف دانفورد در سخنانی در پکن گفته است آمریکا اختیار دارد از تمام توان نظامی اش برای دفاع از خود و متحدانش استفاده کند، اما این یک ضرورت رو به رشد است که چین از تمام نفوذ خود برای تحت فشار گذاشتن حکومت کره شمالی استفاده کند.

واکنش روسیه و چین

در همین حال، روسیه ضمن استقبال از کاهش تنش بین آمریکا و کره شمالی گفت مسکو در محاصره اقتصادی کره شمالی شرکت نخواهد کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا پیشتر بر توقف فوری برنامه اتمی و موشکی کره شمالی به عنوان پیش شرط برای هر گونه مذاکره ای با پیونگ یانگ تاکید گذاشته بود.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه چهارشنبه ، با ادامه تحریم های بیشتر علیه کره شمالی مخالفت کرد. وی گفت: ما عمیقاً معتقدیم که احتمال اعمال فشار های اقتصادی علیه کره شمالی دیگر وجود ندارد و ما نمی توانیم از این تحریم ها که هنوز برخی از شرکای ما تشویق می کنند ، پشتیبانی کنیم. تحریم هایی که هدف از آن ها در واقع، از بین بردن کره شمالی است و عواقب منفی و نوعدوستانه فاجعه باری برای شهروندان کره شمالی خواهد داشت.

روسیه و چین ، هر دو ، به همراه تمامی پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه اخیر برای اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر رای مثبت دادند.

چین ، نیز، از واشنگتن و پیونگ یانگ خواسته است از تهدیدات متقابل دست بر دارند و برای دست یابی به راه حلی صلح آمیز تلاش کنند.

وزارت خارجه چین ، چهارشنبه در بیانیه ای گفت «ونگ یی» وزیر خارجه آن کشور در مکالمه ای تلفنی به همتای روس خود گفت ، پکن و مسکو باید برای مهار تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ همکاری کنند تا از وخیم تر شدن روابط جلوگیری شود.

وزارت خارجه چین می گوید، آقای لاوروف بر این باور است که تنش بین پیونگ یانگ و واشنگتن، با مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی که هفته آینده آغاز می شود ، بار دیگر بالا خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG