لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

ژنرال دانفورد: آمریکا و چین مسائل دشواری دارند، اما متعهد به حل آنها هستیم


جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و فَنگ فِنگ‌هویی رئیس ستاد مشترک ارتش آزادیبخش خلق چین در پکن - ۲۴ مرداد ۱۳۹۶
جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و فَنگ فِنگ‌هویی رئیس ستاد مشترک ارتش آزادیبخش خلق چین در پکن - ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده که به پکن سفر کرده است، روز سه شنبه گفت مسائل دشواری بین آمریکا و چین وجود دارد، اما دو کشور متعهد هستند با همکاری یکدیگر این مسائل را حل و فصل کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جوزفف دانفورد در دیدار با رئیس ستاد مشترک ارتش آزادیبخش خلق چین گفت «به نظرم باید صادق باشیم. ما خیلی خیلی مسائل دشواری داریم که لزوما دیدگاه مشترکی در برابر آنها نداریم.»

این مقام ارشد نظامی ایالات متحده، که همزمان با اوج‌گیری تنش میان آمریکا و کره شمالی به چین رفته است، بدون ارائه توضیح بیشتر گفت که با این حال واشنگتن و پکن متعهد هستند با همکاری یکدیگر بر این مسائل فائق آیند.

فَنگ فِنگ‌هویی همتای چینی ژنرال دانفورد نیز گفت کشورش برای این سفر اهمیت فراوانی قائل است و ترتیبی اتخاذ شده که وی از نزدیک شاهد یک رزمایش نظامی در چین باشد.

وزارت دفاع چین بعداً در بیانیه‌ای اعلام کرد دو طرف درباره کره شمالی، تایوان و دریای جنوبی چین گفت‌وگو کردند و چارچوب توافقی را در مورد تنظیم «ساز و کار گفت‌وگو» میان ارتش‌های دو کشور به امضا رساندند.

در این بیانیه به جزئیات این توافق اشاره‌ای نشده است.

آمریکا و چین آخر خرداد ماه گفت‌وگوهای سطح بالای امنیتی دوجانبه را از سر گرفتند؛ مذاکراتی که تمرکز عمده آن بر فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی است.

واشنگتن انتظار دارد پکن، شریک سنتی تجاری پیونگ یانگ، از اهرم‌های سیاسی و اقتصادی خود برای تحت فشار قرار دادن حکومت کره شمالی استفاده کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG