لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۸

وزیر خارجه آمریکا: همچنان مایل به گفت‌وگو هستیم، اما بستگی به کره شمالی دارد


وزیر خارجه ایالات متحده روز سه شنبه گفت دولت پرزیدنت دونالد ترامپ همچنان مایل به گفت‌وگو با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است، اما در انتظار دریافت نشانه‌هایی از تمایل پیونگ یانگ در این زمینه هستیم.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون به خبرنگاران در وزارت خارجه آمریکا گفت، «ما همچنان تمایل داریم تلاش‌ها را برای یافتن راهی برای گفت‌وگو ادامه دهیم، اما این به او (رهبر کره شمالی) بستگی دارد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مورد این موضوع که پیونگ یانگ گفته طرح آزمایش موشک بالیستیک در نزدیکی جزیره گوام – که حریم آمریکا محسوب می‌شود – را آماده کرده اما فورا به اجرا نمی‌گذارد، گفت نظری ندارد.

پس از تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، به نظر می رسد اکنون علائم فروکش کردن تهدیدها و روی آوردن به گفت‌وگو برای حل بحران قابل مشاهده شده است.

آسوشیتدپرس روز سه شنبه ۲۴ مرداد نوشت هرچند فرماندهان نظامی کره شمالی نقشه حمله به گوام را تقدیم رهبر شان کردند اما نشانه هائی به چشم می خورد که دو طرف بحران به دیپلماسی روی آورده اند.

رهبر کره شمالی که پیشتر بی هیچ قید و شرطی نقشه دقیق شلیک ۴ فروند موشک بالیستیک به آبهای اطراف گوام را اعلام کرده بود در بازدید روز سه شنبه از یک واحد موشکی استراتژیک ارتش گفت پیش از صدور فرمان شلیک موشکها منتظر می ماند تا ببیند آمریکایی ها چه رفتاری می کنند. وی از آمریکا خواست برای پرهیز از آنچه که «رفتاری موجب شرمساری» نامید، منطقی فکر کند و داوری درست داشته باشد.

این اظهار نظر و مشروط کردن حمله موشکی به رفتار واشنگتن هم، نشانه فروکش کردن بحران است به شرط آنکه آمریکا حرکتی انجام دهد که پیونگ یانگ را به خودداری از اقدام خطرناک بازدارد. از جمله مسائلی که مورد خشم رهبر کره شمالی شده است، تحریمهای تازه و شدید آمریکا و سازمان ملل، پرواز بمب افکن های آمریکائی برفرار شبه جزیره کره ، و رزمایش مشترک هفته آینده آمریکا و کره جنوبی درآبهای شبه جزیره است.

آسوشیتدپرس به گفتگوهای پشت پرده آمریکا با کره شمالی در زمینه آزاد کردن سه شهروند آمریکائی زندانی در کره شمالی اشاره کرد. هرچند مقام وزارت خارجه کره شمالی چنین کفتگوهائی را منکر شده است.

در حاشیه بحران کره شمالی، ژنرال متیس وزیر دفداع آمریکا اعلام کرد حمله به گوام به منزله حمله به خاک اصلی آمریکا و اعلان جنگ خواهد بود. همچنین ژنرال دنفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا در سفر آسیائی ضمن استقبال از فروکش کردن تنش ها، گفت در صورتی که نیاز باشد نیروهای مسلح آمریکا از تصمیم رئیس جمهوری کاملا حمایت خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG