لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در کره جنوبی درباره همسایه شمالی چه گفت


ژنرال جوزف دانفورد در کنار مقام های کره جنوبی
ژنرال جوزف دانفورد در کنار مقام های کره جنوبی

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا که برای بررسی اوضاع ناشی از بحران موشکی کره شمالی، از کشورهای متحد آمریکا در آسیا دیدن می کند، در نخستین مرحله این ماموریت خود در کره جنوبی بر هدف هائی تاکید گذاشت که در منطقه پیگیری خواهد کرد.

ژنرال دانفورد روز دوشنبه ۲۳ مرداد به خبرنگاران گفت، تمرکز ارتش آمریکا حمایت از تلاش های دیپلماتیک و تحریم های اقتصادی برای غیر اتمی کردن شبه جزیره کره است اما در عین حال، گزینه نظامی نیز تدارک دیده می شود.

آقای دانفورد گفت: «در مقام یک رهبر نظامی، باید مطمئن باشم در صورت ناکام ماندن فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی، پرزیدنت ترامپ بتواند از گزینه های نظامی مناسب استفاده کند.»

ژنرال دانفورد بلافاصله پس از ورود به پایگاه هوایی اوسان در کره جنوبی ، با فرماندهان ارشد آمریکایی و کره جنوبی گفتگو کرد.

کره شمالی با انجام چند آزمایش موشکی در ماه های گذشته ، پیشرفت قابل توجهی در تولید سلاح های اتمی کرده است. پیونگ یانگ ، اکنون ، می گوید می تواند خاک آمریکا را هدف قرار دهد.

پرزیدنت ترامپ پس از تهدید کیم جون اون رهبر کره شمالی که گوام را هدف موشک های بالستیک قرار می دهد، گفت کره شمالی با آتش و خشم روبرو خواهد شد.

وی افزود: «اگر هر حمله ای به گوام بشود ، مشکل بسیار بزرگی در کره شمالی بوجود خواهد آمد.»

«بوریس بنت» تحلیلگر رند کورپوریشین می گوید: «اگر کره شمالی به آمریکا حمله کند ، پرزیدنت ترامپ بلافاصله از فرماندهان نظامی خواهد خواست که توان اتمی آن کشور را از بین ببرند.»

موضع چین در جنگ احتمالی

ژنرال دانفورد پس از گفتگو با رهبران نظامی و سیاسی کره جنوبی به چین سفر می کند. کشوری که برای مهار برنامه اتمی کره شمالی ، تعیین کننده تلقی می شود.

ریچارد بوش، تحلیلگر موسسه بروکینگز می گوید: کره شمالی آن قدر به چین متکی است که اگر چین بخواهد می تواند با محروم کردن آن کشور از منابع مورد نیازش ، رژیم پیونگ یانگ را ساقط کند.

همچنین، جول ویت استاد دانشگاه جان هاپکیینز می گوید، نباید امید داشت که چین برای مهار برنامه اتمی کره شمالی گام های جدی بردارد.

با این حال، چین نشان داده رفتار همسایه اش را نمی تواند تحمل کند. چین به همراه تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه تحریم های جدید علیه کره شمالی رای داده است.

روزنامه حزب کمونیست چین هشدار داده است در صورت حمله موشکی به خاک آمریکا ، در کنار رژیم پیونگ یانگ نمی ایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG