لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

واشنگتن پست: شاید ملوانان آمریکایی که ایران بازداشت کرد با برخورد کیفری مواجه شوند


تصویری از ملوانان آمریکایی که رسانه دولتی "خبرگزاری صدا و سیما" آن را منتشر کرد.
تصویری از ملوانان آمریکایی که رسانه دولتی "خبرگزاری صدا و سیما" آن را منتشر کرد.

یافته های تحقیقگران نیروی دریایی آمریکا در مورد چگونگی بازداشت ۱۰ ملوان در پی منحرف شدن قایق های آنها به داخل آبهای ساحلی ایران، برای افسران ارشد فرستاده شده است و ارتش به فاش کردن جزئیات بیشتری در باره حادثه نزدیکتر می شود.

تحقیقات از ۱۲ ژانویه که واحد های دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، قایق های ملوانان را در نزدیکی جزیره فارسی در خلیج فارس محاصره کردند، جریان داشته است. آنها پس از آن که ایرانیان عکس ها و ویدیوهایی تهیه کردند آزاد شدند.

بنا به گزارش واشنگتن پست، تحقیقات توسط ناوگان پنجم دریایی آمریکا در خاورمیانه آغاز شد. سخنگوی ناوگان گفت دریادار کوین دونگان، یافته ها را بررسی کرده و برای دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات دریایی فرستاده است. سخنگوی دفتر ریچاردسون گفت یافته ها برای بررسی مقامات دیگر نیروی دریایی فرستاده خواهد شد، و احتمال می رود در زمانی در ماه مه نیز با کنگره تقسیم شود.

ریچاردسون ماه پیش پس از بازگشت از سفری به خاورمیانه به واشنگتن پست گفت دو قایق درگیر بودند. پنتاگون گفته است دو سیم کارت دیجیتال از تلفن های ماهواره ای ظاهرا تنها تجهیزاتی است که از ملوانان گرفته شد.

ریچارد سون یادآور شد تحقیقات پیچیده است و گفت به گمان او صدها مصاحبه در سراسر جهان، از سان دیه گو با بحرین و مکان های دیگر صورت گرفته است و بررسی آن وقت خواهد گرفت.

در گزارش واشنگتن پست گفته می شود روشن نیست آیا ملوانان ممکن است با نوعی اتهامات جزایی یا برخوردهای اداری روبرو شوند یا نه. آنها وقتی از مسیر منحرف شدند که در آبهای بین المللی از کویت به بحرین در حرکت بودند. مقامات وزارت دفاع گفتند به باور آنها ملوانان به اشتباه وارد آبهای ایران شدند، و یکی از قایق ها در حالی که نیروهای ایران نزدیک می شدند، دچار نقص فنی شده بود.

دو قایق ایرانی حامل سربازان مسلح به قایق های آمریکایی نزدیک شدند، و بعد دو قایق دیگر به آنها پیوستند. گلوله ای شلیک نشد، اما به گفته مقامات دفاعی آمریکا، برخی از سربازان ایرانی وارد قایق ها شدند، در حالی که دیگران پشت مسلسل ها ایستاده بودند. ملوانان روز بعد در پی مداخله جان کری وزیر خارجه آمریکا آزاد شدند.

این حادثه در زمانی حساس روی داد، دو روز پس از آغاز اجرای توافق اتمی بین دولت اوباما و ایران. در روزهای بعد، ایران ویدیوهایی منتشر کرد که نشان می داد یک ملوان از اشتباهی که صورت گرفت عذرخواهی می کند، در ویدیوی دیگر یک پهپاد غیر مسلح ایران که بر فراز ناو هری ترومن پرواز می کرد، و در ویدیوی سوم، یک ملوان اسیر که گریه می کرد، دیده می شدند.

آیت الله علی خامنه ای نیز در مراسمی به فرماندهای نیروی دریایی ایران که در بازداشت ملوانان آمریکایی درگیر بودند، مدال داد.

XS
SM
MD
LG