لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

دولت اوباما درباره بازداشت ملوانان آمریکایی در خلیج فارس به کنگره گزارش داد


ملوانان آمریکایی چند ساعت در بازداشت سپاه پاسداران بودند
ملوانان آمریکایی چند ساعت در بازداشت سپاه پاسداران بودند

دولت اوباما به درخواست جان مک کين، رئيس جمهوریخواه کميتۀ نيروهای مسلح سنای آمريکا پاسخ داد و او را در جریان بخشی از تحقيقات کامل درباره بازداشت شانزده ساعته ملوانان آمريکايی توسط سپاه پاسداران ايران در خليج فارس قرار داد.

سناتور مک کين تهديد کرده بود، اگر نتيجه تحقيقات تا روز سه شنبه ۱۱ اسفند (اول مارس) به کميته ارائه نشود، تمامی افراد درگیر از جمله ملوانان را برای ادای توضیح به سنا احضار می کند.

داستين واکر، سخنگوی کميتۀ نيروهای مسلح سنا گفته است که تمامی واقعیات مرتبط با اين ماجرا نشان می دهد اقدام ايران از ابتدا مغاير با قوانين بين المللی و عرف و سنت های دريايی است که سابقه آنها به قرن ها پيش باز می گردد.

آقای واکر می گويد، "وقت آن رسيده که دولت دست از حمايت از رفتارهای غيرقانونی دولت ايران بردارد و از اعتبار و آبروی ملوانان خودمان دفاع کند."

آقای واکر در ایمیل خود فردی را که به نمایندگی از سوی دولت اوباما با سناتور مک کين ملاقات کرد، معرفی نکرد و حتی از بازگو کردن بخش هایی از گفت و گوهای مطرح در آن خودداری کرد.

شبکه خبری سی.ان.ان به نقل از منابعی معرفی نشده می گوید ملوانان از کويت به مقصد بحرين در حرکت بودند که به خاطر امواج سنگین ناگهان و بدون اينکه بخواهند به سرعت به طرف جزيره فارسی کشيده می شوند.

به گزارش این شبکه، بر اساس تحقیقات احتمالا چندين عامل مختلف در بروز اين واقعه نقش داشته است: نخست اينکه اين ملوانان تا آن زمان در چنين مسيری سفر نکرده بودند، در تمام طول شب پيش از دستگيری در حال تعمير يکی از قايق ها بوده اند و دستگاه ماهواره مخابراتی شان نیز دچار اشکال شده بود.

همچنین اين واقعیت که پيش از حرکت، درباره مسير مورد نظرشان بررسی نکرده بودند و از وجود جزيرۀ فارسی در ميانه خليج فارس هم اطلاعی نداشته اند. آنها در جریان بازداشتشان اغلب بطور جداگانه و با چشمان بسته مورد بازجویی قرار گرفته اند.

مجلۀ خبری وتحلیلی فارين پاليسی نیز به نقل از یک مقام نیروی دریایی آمریکا
که نامش منتشر نشده می گويد، تيم مامور انجام تحقيقات، يافته های مقدماتی خود را روز دوشنبه در اختيار فرمانده ناوگان پنجم نيروی دريايی آمريکا گذاشته است که مسئول پيگيری اين تحقيقات است.

انتظار می رود درباره وقایع منجر به بازداشت دو ماه پیش ملوانان گزارش جامعی تا دو ماه دیگر منتشر شود.

مقام های آشنا با روند تحقيقات می گويند اينگونه تحقيقات معمولا با روندی بسيار پيچيده و حساس انجام می گیرد که ناشی ازضرورت هماهنگی کامل با وزارت امور خارجه و شورای امنيت ملی کاخ سفيد در چارچوب خط مشی کلی ايالات متحده است.

XS
SM
MD
LG