لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

آمریکا می‌گوید تخلیه اطلاعاتی ملوانها توسط سپاه خلاف قوانین بین المللی بود


دریاسالار جان ریچاردسون می گوید ایران حق نداشت اطلاعات ملوانان آمریکایی را جمع آوری کند.
دریاسالار جان ریچاردسون می گوید ایران حق نداشت اطلاعات ملوانان آمریکایی را جمع آوری کند.

فرمانده ارشد عملیات دریایی ایالات متحده گفت جمع آوری اطلاعات از ملوانان آمریکایی که دو ماه پیش در ایران برای یک روز بازداشت شدند، خلاف قوانین بین‌المللی بود. دریاسالار جان ریچاردسون این اظهارات پس از آن ایراد کرد که ایران ادعا کرد ده ملوان آمریکایی را تخلیه اطلاعاتی کرده است.

تلویزیون حکومتی ایران به نقل از علی رزمجو از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران اعلام کرد، ۱۳ هزار صفحه اطلاعات از ملوانان آمریکایی و کامپیو‌تر لپ تاپ و نقشه و وسایل جی پی اس آن‌ها گردآوری شده است.

دریاسالار جان ریچاردسون روز سه شنبه در جلسه سنا برای پاسخ به سوال جان مک کین رییس کمیته نیروهای مسلح سنا، حاضر شد. او اظهارات علی رزمجو را که گفته بود ایران طبق قوانین بین المللی حق ضبط اطلاعات را داشته، رد کرد.

ریچاردسون گفت: "من قبول ندارم. طبق قوانین بین المللی آن‌ها حق ورود به قایق‌ها را نداشتند. آن قایق‌ها در حاکمیت آمریکا بود و ملوانان حق داشتند آنجا باشند، و این اطلاعات نباید ضبط می‌شد."

در جلسه روز سه‌شنبه سنا، جان مک کین از واکنش دولت باراک اوباما به این اقدام ایران انتقاد کرد و لیستی از رفتار ایران را چه در طی این حادثه و چه پس از آن برشمرد و از نحوه رویکرد دولت اوباما انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG