لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

آیت الله خامنه ای به فرماندهانی که در توقیف قایق های آمریکایی نقش داشتند مدال داد


اعطای مدال توسط آیت الله خامنه ای به فرمانده نیروی دریایی سپاه
اعطای مدال توسط آیت الله خامنه ای به فرمانده نیروی دریایی سپاه

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به فرمانده نیروی نیروی دریایی سپاه پاسداران و چهار تن از فرماندهان این نیرو، که در توقیف ملوانان دو قایق رزمی آمریکایی در خلیج فارس نقش داشتند، نشان فتح داد.

برخی از فرماندهان و کارکنان مربوطه نیز در این مراسم که روز یکشنبه ۱۱ بهمن برگزار شد، از آیت الله خامنه‌ای ارتقای درجه گرفتند.

دو قایق حامل ۱۰ تفنگدار دریایی آمریکا روز سه شنبه ۲۲ دی پس از ورود به آب‌های ایران توسط سپاه پاسداران توقیف شدند. در پی رایزنی دیپلماتیک میان آمریکا و ایران، سخنگوی سپاه روز بعد اعلام کرد که این نیرو تفنگداران آمریکایی را در پی مشخص شدن غیرعمدی بودن ورود آنها به آب‌های ایران، آزاد کرده است.

آزادی سریع نظامیان آمریکایی و قایق‌های آنها اگر چه موفقیت رایزنی دیپلماتیک ظریف و کری خوانده شد، اما انتشار تصاویری از این تفنگداران روی قایق خود که مقابل اسلحه پاسداران زانو زده و دستانشان را روی سرشان گذاشته‌ بودند، خشم مقامات ایالات متحده را بر انگیخت؛ از جمله جان کری وزیر خارجه و اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده که به رسانه ها از عصبانیت خود پس از دیدن این تصاویر گفتند.

با این حال رهبر جمهوری اسلامی در دیدار روز چهارم بهمن خود با ماموران و فرماندهان نیروی دریایی سپاه که در توقیف قایق‌ها و تفنگداران آمریکایی نقش داشتند، اقدامات آنها را بجا و به هنگام و شجاعانه خواند.

تحلیلگران آمریکایی با اشاره به اینکه آمریکا و ایران درگیری نظامی ندارند، این اقدامات نیروی دریایی سپاه را سوال برانگیز خوانده اند.

XS
SM
MD
LG