لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

آسوشیتدپرس: پرواز پهپاد ایرانی بر فراز ناو آمریکایی اولین مورد از سال ۲۰۱۴ بود


ماه پیش میلادی، یک فروند پهپاد ایرانی بر فراز یک ناو هواپیما بر آمریکا در خلیج فارس به پرواز در آمد، اما این نخستین بار نبود که چنین پروازی صورت می گرفت. این اولین اقدام ایران از این نوع از سال ۲۰۱۴ بود.

آسوشیتدپرس در گزارشی می گوید پرواز شناسایی پهپاد شاهد در ۱۲ ژانویه، جدیدترین رویداد در یک سلسله برخوردهای دریایی بین نیروهای جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی آمریکا بود که شامل بازداشت موقت ۱۰ ملوان آمریکایی نیز شد.

تمام حوادث در پی امضای توافقنامه اتمی بین ایران و شش قدرت جهانی روی داده است و به ادامه تنش بین دو کشور در منطقه خلیج فارس اشاره دارد.

گزارش داخلی نیروی دریایی حاکی است حادثه در حالی روی داد که ناو هواپیمابر هری ترومن و ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دوگل در ۸۹ مایلی بندر بوشهر بودند. نیروی دریایی آمریکا همچنین ویدیویی را که از این واقعه تهیه شده بود برای نخستین بار به درخواست آسوشیتدپرس منتشر کرد.

یک فروند هلیکوپتر فرانسوی، پهپاد شاهد -۱۲۱ را در آسمان ابری دید و نیروی دریایی آمریکا یک هلیکوپتر سی هاوک را برای فیلمبرداری از آن در حالی که برفراز ناو هواپیما بر اتمی روزولت می چرخید فرستاد.

نیروی ضربت دریایی آمریکا در منطقه، در گزارش عمومی خود پرواز پهپاد را "بی خطر، عادی و حرفه ای" توصیف کرد، اما گزارش داخلی می گوید فرماندهی بالاتر نیروی دریایی آن را "بی خطر، غیرعادی و غیر حرفه ای" دانست زیرا پهپادهای ایران به ندرت بر فراز ناوهای آمریکا پرواز می کنند.

سخنگوی ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین گفت ملوانان آمریکایی و فرانسوی بارها تایید کردند پهپاد اسلحه حمل نمی کرد و خطری برای کشتی نبود.

او گفت "آنها در فضای بین المللی عمل می کنند. نمی توانید آنها را سرنگون کنید. غیر قانونی خواهد بود."

آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری نیمه رسمی فارس می گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از پهپادهایی شبیه شاهد به عنوان پشتیبانی زمینی برای نیروهای ایرانی که در کنار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می جنگند، استفاده می کند.

پرواز قبلی یک پهپاد ایرانی بر فراز یک ناو آمریکایی در سپتامبر ۲۰۱۴ و در حالی صورت گرفت که آمریکا و دیگر قدرت های جهانی در میانه مذاکره برای توافق نهایی در باره برنامه اتمی ایران بودند.

ایران بیش از ۲ هزار کیلومتر خط ساحلی در خلیج فارس و دریای عمان دارد، و کنترل منطقه، از جمله تنگه هرمز که نزدیک یک سوم تمام محموله های نفتی از آنجا می گذرد، ارجحیتی برای ارتش ایران بوده است.

نیروهای آمریکا و ایران در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق در خلیج فارس با یکدیگر درگیر شدند.

در ۱۸ آوریل ۱۹۸۸، نیروهای آمریکا به دو سکوی نفتی ایران حمله کردند؛ و در پاسخ به برخورد رزمناو ساموئل رابرتز به یک مین دریایی ایران که نزدیک بود غرق شود، شش شناور ایران را غرق کردند یا به آنها آسیب رساندند.

چند ماه بعد، در ژوئیه ۱۹۸۸، یک کشتی آمریکایی وینسنس یک هواپیمای مسافربری ایران را که عازم دوبی بود با یک جت جنگنده اشتباه گرفت و آن را سرنگون کرد. تمام مسافران و خدمه هواپیما کشته شدند.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود آمریکا، از برخی از مانورهای اخیر ایران در خلیج فارس انتفاد کرده است.

XS
SM
MD
LG