لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

اروپا، نخستین مقصد جیمز متیس در مقام وزارت دفاع ایالات متحده


جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا قرار است در نخستین سفر اروپایی خود در چارچوب نشست ناتو در بروکسل و کنفرانس امنیتی مونیخ با وزرای چندین کشوراروپایی دیدار می کند. این سفر همزمان با انتظار اعزام چندین هزار نیروی اضافی به افغانستان و دگرگونی استراتژی آمریکا برای رویکرد شدید تر مقابله با داعش صورت می‌گیرد.

نخستین سفر وزیر دفاع دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایلات متحده به اروپا، شامل توقف در بروکسل برای ملاقات با همتاهای اروپایی در نشست ناتو وسپس شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به منظور تقویت امنیت جهانی است.

جیمز متیس همچنین میزبان ملاقات‌های دیگری با مقامات ارشد ائتلاف در پیکار با داعش است که با کار از سوی پنتاگون برای تهیه یک طرح جدید و توصیه ها در این ارتباط برای ارائه به پرزیدنت ترامپ همزمان است.

مقامات ارشد ناتو امروز در بروکسل گفتند ناتو ساختار فرماندهی خود را به منظور اطمینان از توانایی برای واکنش به تهدیدهای جدید بررسی می‌کند؛ اقدامی که در پی فشار از سوی پرزیدنت ترامپ به متحدان برای افزایش هزینه های نظامی و انطباق با تهدیدهایی مانند تروریسم صورت می‌گیرد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که هزینه نظامی در دو مکالمه تلفنی وی با پرزیدنت ترامپ موضوع اصلی بوده است. او گفت «پرزیدنت ترامپ در هردو مکالمه تلفنی بر اهمیت بردوش گرفتن سهمی عادلانه از سوی کشورهایی که باید دست کم ۲ درصد بودجه را تامین کنند تاکید داشت و من با او موافقم.»

همزمان دبیرکل ناتو افزود که او از سوی پرزیدنت ترامپ و دولت وی نسبت به حمایت از ناتو اطمینان دریافت کرده است: «مهم برای من و ناتو آن است که رییس جمهوری، وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا همگی همان پیام قوی را ابراز کرده اند. من با هرسه آنها گفتگو کردم و همه به روشنی گفتند آمریکا قویا به ناتو متعهد است و قدرت ناتو را نه تنها برای امنیت اروپا بلکه برای آمریکا مهم می‌دانند.»

در حالی که دولت ترامپ با تصمیم گیری مهمی را در زمینه مسائل مهم استراتژیکی و نظامی پیش رو دارد، سخنگوی پنتاگون هشدار داده که احتمال تغییر سیاست عمده ای را در این ارتباط نباید داشت.

این تصمیمات در ارتباط با قوانین پیکار با داعش در عراق و سوریه، عملیات سابیری، و همچنین افغانستان است. ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای ائتلاف پنجشنبه به قانونگذاران سنا گفت توصیه کرده چند هزار نفر دیگر به نیروهای آمریکا در افغانستان افزوده شود:

«آقای رییس، من منابع کافی برای ماموریت جنگ با تروریسم دارم. با این حال در ماموریت آموزش و مشاوره، به چندین هزار نیروی دیگر نیاز داریم و این در چارچوب ماموریت آموزش و مشاوره ناتو است که از سوی آمریکا و متحدان تامین می‌شود.»

ژنرال نیکلسون افزود پس از بازگشت ژنرال متیس از سفر اروپا همراه با مقامات ارشد نظامی آمریکا در این مورد مذاکره خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG