لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

جان کری: زمان تصمیم‌گیری برای حل بحران سوریه فرا رسیده است


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده گفت زمان تصمیم گیری سیاسی برای حل بحران سوریه فرا رسیده است.

او که روز شنبه ۱۳ فوریه در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می کرد گفت: "حتی اگر یکی از طرفین در درگیری موضع برتر داشته باشد، باز هم این بحران برای رسیدن به صلح و ثبات پایدار نیاز به یک راه حل سیاسی دارد."

آقای کری اضافه کرد "تصمیماتی که در روزها، هفته ها و ماه‌های آینده اتخاذ می‌شود" می‌تواند یا منجر به پایان جنگ شود یا در را به روی یک درگیری گسترده‌تر باز کند.

پیش از سخنان آقای کری روز شنبه نخست وزیر روسیه گفته بود که اتهامات علیه روسیه مبنی بر بمباران غیرنظامیان نادرست است. دیمتری مدودوف گفته بود که شواهدی درباره چنین بمبارانی وجود ندارد.

او این سخنان را دقایقی پس از آن بیان کرد که نخست وزیر فرانسه از روسیه خواست بمباران غیرنظامیان را متوقف کند. نخست وزیر فرانسه این اقدام را برای رسیدن به راه حل صلح جویانه حیاتی دانست.

این اظهارات در کنفرانس امنیتی مونیخ و چند روز پس از آن ایراد شد که قدرت های جهان بر سر توافقی بر سر توقف خشونت ها در سوریه ظرف یک هفته به تفاهم رسیدند.

روز جمعه ساعاتی پس از اعلام حصول توافق قدرت‌های جهان برای ترک مخاصمه در سوریه ظرف یک هفته، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد گفت با وجود اشتیاق فراوان برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح سوریه، دورنمای این مذاکرات همچنان مبهم است.

استفان دی میستورا تاکید کرده بود که لازمه پیشرفت در مذاکرات، اجرای آتش بس است.

از سوی دیگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت دولت او قصد دارد "تمامی کشور را باز پس بگیرد." این نظر به شبهات درباره تعهد طرف های درگیری در سوریه به پایان جنگ دامن می زند.

بشار اسد گفت بازپس گرفتن کل سوریه زمان زیادی طول خواهد برد. رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه اخیر گفت از مذاکرات صلح حمایت می‌کند "اما این به معنی توقف جنگ با تروریسم نیست."

XS
SM
MD
LG