لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

آیت الله خامنه ای: با توافق «خوب» اتمی موافقیم


آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت با توافق اتمی با قدرت های جهانی موافق است، مادامی که چنین توافقی خلاف منافع ایران نباشد.

آیت الله خامنه ای این اظهارات را روز یکشنبه در جمع گروهی از پرسنل نیروی هوایی ارتش اعلام کرد. سخنان او همزمان با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در مونیخ مطرح شد که درمورد رسیدن به توافق اتمی صحبت می کند.

آقای ظریف روز یکشنبه گفت با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در مورد برنامه اتمی ایران وارد گفتگوهای «جدی» شده است. او گفت تنها راه حل رسیدن به توافق از طریق «مذاکره و احترام متقابل» است. او از تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده، انتقاد کرد و گفت این محدودیت ها علیه ایران نتیجه مورد نظر تحریم کنندگان را در پی نداشته است.

وزیر امورخارجه ایران گفت اگر ایران با قدرت های جهانی به توافق نرسد، «دنیا به پایان نمی رسد» اما ایران می خواهد در شش هفته آینده روی رسیدن به یک توافق تمرکز کند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت او خواهان «یک راه حل مسالمت آمیز» در مورد برنامه اتمی ایران است.

پیشتر در روز یکشنبه، جان کری و محمد جواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. آنها روز جمعه نیز در شهر مونیخ به مدت ۲ ساعت با هم دیدار و در مورد رسیدن به یک چارچوب توافق اتمی گفتگو کردند.

گفتگوی روز یکشنبه که از قبل اعلام شده بود، به دنبال دو دیدار قبلی وزیران خارجه دو کشور در ماه گذشته میلادی است. ایران و قدرت های جهانی می خواهند تا ۲۴ مارس در مورد چارچوب توافق جامع اتمی، به توافق برسند. آنها تاریخ ۱ ژوئیه را ضرب الاجل رسیدن به توافق نهایی تعیین کرده اند.

در همین حال، رابرت منندز، سناتور آمریکایی که طرح تحریم های بیشتر ایران را در کنگره پیگیری می کند، گفت او طرح خود را تا ۲۴ مارس به تاخیر می اندازد.

منندز گفت او و همکاران دموکراتش در کنگره در نامه ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته اند که از متمم کرک-منندز در سنا تا تاریخ ۲۴ مارس حمایت نمی کنند. اما او افزود اگر تا آن تاریخ در مورد چارچوب توافق سیاسی بین ایران و قدرت های جهانی موافقتی حاصل نشود، از چنین طرحی حمایت میکنند. سناتور منندز گفت همانطوری که در نامه به رئیس جمهوری آمریکا آمده، نویسندگان نامه امیدوارند که «دیپلماسی» قابلیت ایران برای تولید سلاح اتمی را عقب برگرداند.

منندز گفت او هنوز در مورد اینکه ایران واقعا خواهان رسیدن به یک توافق است، بدبین است.

غرب ایران را متهم می کند که تلاش کرده به سلاح اتمی دست یابد. اما ایران این اتهام را رد می کند و می گوید برنامه اتمی اش صرفا صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG