لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش دوازدهم


تفاوت نظر دموکرات ها و جمهوری خواهان به ویژه در انتخابات میان دوره ای سال جاری بیشتر در چهارچوب مسائل داخلی است. مشکلات اقتصادی آمریکا در آنچه به بیکاری مرتبط است، مردم را از توجه به هرگونه مسئله ای در سیاست خارجی آمریکا دور نگاهداشته است و با وجود ادامه جنگ در افغانستان و باقی گزاردن ۵۰ هزار سرباز آمریکائی در عراق تا آخر سال آینده میلادی - سال ۲۰۱۱ – ، باز هم پرسش راًی دهندگان آمریکائی از کاندیداهای انتخاباتی خود راه حل پیشنهادی آنان برای رفع بیکاری و ایجاد مشاغل جدید است و نه چیز دیگر.

... و در چنین جوی است که در آلاسکا کاندیدای حزب چای که احتمال دارد پس از شمارش آرای غائبین از خانم "مورکووسکی" سناتور جمهوری خواه پیشی بگیرد، می گوید دولت ممکن است ورشکسته شود.

وی میگوید آلاسکا میتواند کمک های مالی کمتری از دولت مرکزی بگیرد و در عوض، دولت فدرال لازم است مسؤولیت ها و قدرت را به دولت ایالتی واگذارد. آقای "جو میلر" که یکی از فعالان جمهوری خواه و یک وکیل دعاوی سرشناس در ایالت آلاسکاست، می گوید ایالت آلاسکا حاضر است در قبال گرفتن زمین های خود که به دولت فدرال تعلق دارد، از دریافت پول نقد صرفنظر کند. دولت فدرال مالک دو سوم زمین ها در ایالت آلاسکاست.

در ایالت فلوریدا، کاندیدای مستقل ایالت برای مجلس سنا و همچنین کاندیدای جمهوری خواهان هر دو می گویند از تخفیف مالیاتی ۸ هزار دلاری دولت به کسانی که برای نخستین بار به خرید خانه اقدام کرده اند، حمایت می کنند.

"چارلی کریس" فرماندار فعلی ایالت فلوریدا و نامزد سنای آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری CNN گفت هر وقت که شما مالیات ها را برای کمک به مشکلات اقتصادی کم کنید، کار مفیدی انجام داده اید. رقیب جمهوری خواه وی نیز این عقیده را تاًیید کرده است.
"چارلی کریس" که به حمایت حزب خود – حزب جمهوری خواه – اطمینان نداشت، از حزب جمهوری خواه کناره گرفت و به صورت کاندیدای مستقل احراز نمایندگی مجلس سنا وارد صحنه مبارزات انتخاباتی شد.

هر چند که اودر اوایل از رقیب جمهوری خواه خود عقب تر بود اما وجود نشت نفت در خلیج مکزیک و کشانده شدن آن به سواحل آمریکا از جمله فلوریدا و چگونگی تلاش وی در مقام فرمانداری ایالت در جهت حفظ منافع مردم و محیط زیست، کفه را نسبت به وی از همه سنگین تر کرد.

با توجه به آن که وی در حال حاضر پیشتاز در میدان مبارزات انتخاباتی در ایالت فلوریدا است، دموکرات ها در صدد آن هستند که در صورت پیروزی آقای کریس، وی را برای داشتن یک راًی اضافی بسوی خود جلب کنند. مسئله ای که گاه برای گذراندن یک لایحه متعلق به رئیس جمهوری، از اهمیتی حیاتی برخوردارست.

در ایالت ویرجنیای غربی، با در گذشت " رابرت برد"* سناتور ۹۲ ساله آن ایالت در ماه ژوئن سال جاری باید فرد دیگری در انتخابات دوم ماه نوامبر آینده برای ورود به مجلس سنا برگزیده شود.

در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، " جو مانکین" فرماندار ایالت ویرجینیای غربی کاندیدائی حزب دموکرات را با ۱۷ در صد بیشتر آراء از آن خود کرد و رقیب خود – کن هشلر - را شکست داد.

... و در انتخابات مقدماتی ایالت لوئیزیانا، " دیوید ویتر"** سناتور جمهوری خواه – سناتوری که با وجود داشتن همسر به مناسبت داشتن روابط جنسی با یک زن خود را دچار اسکاندال کرده بود - به راحتی از رقیب خود پیشی گرفت و ۸۷ در صد از راًی جمهوری خواهان را بخود اختصاص داد هر چند که انتظار میرفت رقیب وی بتواند با استفاده از آگهی های تلویزیونی که در آن سناتور ویتر را فاقد ارزش های خانوادگی خوانده بود؛ در مسابقه پیروز شود.

با این همه، سناتور ویتر تمام وقت خود را به فعالیت های انتخاباتی گذراند و بر انتخابات میان دوره ای و نه مقدماتی تمرکز کرد و در حقیقت این شیوه فعالیت های انتخاباتی سناتور ویتر بود که وی را به پیروزی رساند.

در مطلب بعدی به نقش متفاوت ایالت ها در انتخابات می پردازیم. نقشی که در برخی از ایالت ها می تواند تعیین کننده اکثریت و اقلیت مجلس نمایندگان کنگره آمریکا بشود.

*Robert Byrd
**David Witter

XS
SM
MD
LG