لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۱

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش سی ونهم


در بخش های قبلی گفته ایم که سرفصل های انتخابات میان دوره ای سال جاری بر مشکلات اقتصادی، بیکاری و چگونگی اعمال قانون بیمه های درمانی و اثرات دراز مدت آن بر بدهی های سرسام آور دولت متمرکز شده است.

مطالبی که روزانه رسانه های جمعی و به ویژه ایستگاه های تلویزیونی آمریکا به تجزیه و تحلیل در باره آن می پردازند.

... و در کنار همین مشکلات است که نقش سیاسی جنبش تی پارتی بیشتر به چشم میخورد. جنبشی که با نزدیک تر شدن روز برگزاری انتخابات میان دوره ای قدرت بیشتری یافته است.

هدف اصلی طرفداران این جنبش سیاسی جدید، تغییر اکثریت حزبی کنگره آمریکا از دموکراتها به جمهوری خواهان است. اما طرفداران این جنبش در برخی از مواقع حتی از رهبری جمهوری خواهان در کنگره نیز انتقاد کرده اند.

از سوی دیگر، پرزیدنت اوباما در تلاش های خستگی ناپذیر انتخاباتی اش که در یکی دو هفته اخیر به همراه همسرش میشل اوباما بانوی اول آمریکا بوده است، می کوشد تا جوانان و بویژه آمریکائی های آفریقائی تبار را تشویق به شرکت در انتخابات کند. این در حالی است که پرزیدنت اوُباما علاوه بر ان که حزب مخالف خود یا جمهوری خواهان را در برابر دارد، با مشکل یک جنبش سیاسی جدید که روز بروز بیشتر شکل میگیرد نیز، مواجه شده است.

کاروان جنبش سیاسی «تی پارتی اکسپرس» از چند روز پیش سفر در سراسر آمریکا را آغاز کرده است.

این کاروان در روز اول نوامبر یعنی یک روز پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای سفر خود را در ایالت "نیو همشایر" بپایان خواهد رساند. « تی پارتی اکسپرس» نخستین سفر سراسری اش را در ماه اوت سال گذشته آغاز کرد، سفری که در واشنگتن پایتخت آمریکا، برای مخالفت با وضع مالیات های جدید تنظیم شده بود و همین سفر بود که بسیاری را از سراسر آمریکا بخود جذب کرد.

در اوایل سال جاری میلادی، تی پارتی اکسپرس که مقرش در شهر ساکرامنتو در ایالت کالیفرنیاست؛ صدها هزار دلار به ستاد انتخاباتی « اسکات براون» سناتور فعلی ایالت ماساچوست کمک کرد. در آن زمان، هرگز کسی نمیتوانست تصور کند که یک کاندیدای تازه از راه رسیده جمهوری خواه آن هم در ایالتی که برای دهه ها ایالت دموکرات ها بود، بر یک کاندیدای دموکرات پیروز شود، آن هم پیروزی برای بدست آوردن کرسی سناتوری تد کندی فقید

اما «اسکات براون» با حمایت فراوان « تی پارتی» سرانجام کرسی سناتور کندی را از آن خود کرد.

تی پارتی همچنین با کمک خود یک کاندیدای ناشناخته را بنام « جو میلر» به عنوان کاندیدای جمهوری خواهان در ایالت آلاسکا تثبیت کرد. علاوه بر آن، کریستین اوکانل از ایالت دلور و همچنین مایک لی از ایالت یوتا با کمک های فراوان جنبش تی پارتی تا بحال موفق بوده اند؛ هر چند که برای نتیجه قطعی باید تا اوایل ماه نوامبر صبر کرد.

اما خبرها همیشه برای جنبش تی پارتی مثبت نبوده است. در تابستان گذشته، فدراسیون ملی تی پارتی که در واقع این جنبش را در سراسر آمریکا معرفی می کند؛ مارک ویلیام رئیس« تی پارتی اکسپرس» را بخاطر یک نوشته پُر سر و صدا واداشت از سمت خود استعفا دهد هر چند که وی هنوز هم یکی از ۲۰ فرد با نفوذ در جنبش تی پارتی بحساب می آید.

XS
SM
MD
LG