لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۲

توصیه ۷۵ چهره سرشناس به اوباما در سالگرد برجام؛ با ایران روابط نزدیک‌‌تری داشته باشید


برتون ریکتر، برنده جایزه فیزیک نوبل، از جمله نویسندگان نامه به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا است.
برتون ریکتر، برنده جایزه فیزیک نوبل، از جمله نویسندگان نامه به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا است.

در آستانه اولین سالگرد توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک،‌ ۷۵ سیاستمدار، دیپلمات، فرمانده نظامی و استاد دانشگاه از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا در نامه ای به رئیس جمهوری ایالات متحده،‌ خواستار رابطه نزدیک تری بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران شدند.

این نامه که در اختیار سایت خبری پولتیکو قرار گرفته، ۷۵ شخصیت سرشناس با ستایش توافق جنجالی هسته ای یک سال پیش، از رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند که ایران و آمریکا را بیش از پیش نزدیک کند.

مارک اودال (دموکرات) نماینده سابق کلرادو، کارل لوین (دموکرات) سناتور سابق میشیگان، بنت جانستون (دموکرات) سناتور سابق لوئیزیانا، نانسی کسباوم (جمهوریخواه) سناتور سابق آرکانزاس و لی هامیلیتون (دموکرات) عضو سابق مجلس نمایندگان از ایالت ایندیانا از جمله سیاستمداران امضا کنندگان این نامه هستند.

مریل مک‌پیک، رئیس سابق ستاد مشترک نیروی هوایی ارتش آمریکا و همچنین لئون کوپر و بارتون ریکتر دو برنده نوبل فیزیک از جمله دیگر امضا کنندگان این نامه هستند.

آنها در نامه خود نوشته اند، آمریکا باید سیاست‌هایی اتخاذ کند که شانس همکاری با ایران افزایش یابد و اختلافات و تاثیر اقدامات ایران در منطقه را کاهش دهد.

نویسندگان این نامه تاکید کردند به دلیل ابهامات سیاسی هر دو کشور در یکسال پیش رو، فرصت ها برای آزمون تمایل ایران جهت همکاری مستقیم با ایران محدود هست، با این حال تعامل باید هدف بلند مدت آمریکا در ارتباط با ایران باشد.

نامه این ۷۵ چهره سرشناس سیاست و علم آمریکا در آستانه ۲۴ تیرماه صادر شده است. یکسال پیش در ۲۴ تیرماه ۱۳۹۴ ایران و جامعه جهانی بعد از حدود دو سال مذاکرات فشرده، به یک توافق دائم رسیدند.

براساس این توافق، جمهوری اسلامی ایران پذیرفت که ماجرا جویی هسته ای ده ساله خود را متوقف کند و در مقابل، آمریکا و جامعه جهانی تحریم های فراگیر علیه این کشور را لغو کند.

نویسندگان نامه به اوباما پیشنهادهایی برای بهبود تعامل با ایران مطرح کرده اند. آنها نوشته اند ایجاد امکان ارتباط اضطراری بین ایران و آمریکا برای جلوگیری از سوتفاهمات و تشدید تنش ها یکی از راه هاست. همچنین ایجاد کانال دو طرفه بین وزارت خزانه داری ایران و بانک مرکزی ایران یکی دیگر از پیشنهادات است.

پولیتیکو نوشته است، هرچند این کانال ارتباطی جدید با ایران برقرار شود، هیچ تضمینی نیست که رئیس جمهوری بعدی آمریکا تمایلی به استفاده از آن داشته باشد.

نامزد احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات آبان ماه، دونالد ترامپ به روشنی گفته که منتقد توافق هسته ای است و خواستار بازنگری آن است.

جمهوریخواهان از جمله تام کاتن، سناتور جمهوریخواه آرکانزاس در یکسال گذشته بارها از توافق هسته ای انتقاد کرده اند و می گوید دولت اوباما به ایران امتیاز داده است. آنها می گویند در صورت پیروزی جمهوریخواهان، رئیس جمهوری بعدی باید مانع توافق هسته ای شود و روند سختگیرانه تری علیه ایران داشته باشد.

هیلاری کلینتون هرچند از عملکرد مقام های تهران ناراضی است اما بارها از مذاکرات هسته ای دولت اوباما با ایران حمایت کرده و گفته این مذاکرات در دوره حضور او در وزارت امورخارجه آغاز شده است.

نویسندگان نامه به اوباما در آستانه سالگرد توافق هسته ای هرچند به از سرگیری رابطه دیپلماتیک دو کشور اشاره نکرده اند اما از اوباما خواسته اند با ایجاد یک کانال دیپلماتیک در سطح معاونت، زمینه‌های ارتباط بیشتر دو کشور را فراهم کند.

XS
SM
MD
LG