لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

قطعنامه دو عضو کنگره آمریکا برای آزادی سیامک نمازی و پدرش


اد رویس و جری کانلی دو نماینده جمهوریخواه و دموکرات که قطعنامه را تهیه کرده اند.
اد رویس و جری کانلی دو نماینده جمهوریخواه و دموکرات که قطعنامه را تهیه کرده اند.

دو عضو جمهوریخواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه قطعنامه ای را برای آزادی دو آمریکایی ایرانی تبار که از چند ماه پیش در تهران زندانی هستند، اعلام خواهند کرد.

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که از حزب جمهوریخواه است به همراه جری کانلی نماینده از نمایندگان ایالت ویرجینیا از حزب دموکرات در این قطعنامه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط سیامک نمازی مدیر ایرانی‌آمریکایی دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت و پدر ۸۰ ساله اش، باقر نمازی شده اند.

رویترز در گزارش خود اعلام کرد این قطعنامه را دیده است. این قطعنامه از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز می خواهد که برای اطمینان از آزادی آنها تلاش کند.

مقامات ایران سیامک نمازی، فعال اقتصادی را در آبان ماه گذشته پس از سفر به ایران دستگیر کردند. پدر این شهروند آمریکایی-ایرانی در بهمن ماه گذشته در پی بازگشت به ایران از دبی در تهران بازداشت شد. باقر نمازی ۸۰ ساله نیز تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد.

خانواده نمازی بر این باور است که آن دو در زندان اوین تهران در بازداشت هستند. نشریات نزدیک به سپاه پاسداران پیشتر مطالبی را علیه سیامک نمازی منتشر کرده بودند.

مقامات ایران هیچ اطلاعاتی در این مورد ارائه نداده اند.

پیشتر جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که مقامات آمریکایی در مورد سرنوشت نمازی ها عمیقا نگران هستند.

در حالی این دو نفر در ایران زندانی هستند که برخی از احتمال تبادل این دو زندانی با زندانیان ایرانی در آمریکا گفته اند، مشابه آنچه دیماه گذشته در حاشیه اجرای توافق هسته ای روی داد و طی آن چند زندانی آمریکایی-ایرانی مانند جیسون رضائیان با زندانیانی ایرانی در آمریکا مبادله شدند.

فروردین امسال، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از احتمال تبادل دو شهروند ایرانی-آمریکایی که در ایران زندانی شده اند، با یک ایرانی بازداشت شده در آمریکا سخن گفت و اعلام کرد در این باره "چیزهایی" شنیده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای درباره احتمال مبادله سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی با احمد شیخ زاده بین ایران و آمریکا گزارش داد: "در این زمینه به صورت رسمی چیزی به قوه قضاییه منتقل نشده و من هم از این طرف و آن طرف چیزهایی شنیدم."

در حالی این دو نماینده جمهوریخواه و دموکرات، قطعنامه تقاضای آزادی نمازی ها را مطرح کرده اند که در این قطعنامه تنها خواستار تلاش برای آزادی آنها شده اند و از اقدام تنبیهی مانند تحریم ایران سخنی به میان نیامده است.

رویترز به نقل از منابع خود نوشت این خواست خانواده نمازی بوده که حرفی از تحریم به میان نیاید. سیامک نمازی از منتقدان تحریم‌ علیه ایران بود.

XS
SM
MD
LG