لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

نگذارید پیشرفت ایران در عمل به توافق هسته ای بیهوده از دست برود


محمدجواد ظریف و جان کری در یکسال گذشته چند بار دیدار کردند.
محمدجواد ظریف و جان کری در یکسال گذشته چند بار دیدار کردند.
خلاصه ای از یادداشت هیات تحریریه نیویورک تایمز

در نتیجه توافق هسته ای طی یک سال گذشته جهان امن تر شده است.

موشه یعلون، وزیر دفاع پیشین اسراییل، دیگر ایران را تهدیدی برای موجودیت اسراییل نمی داند.

رابرت آینهورن و ریچارد نفیو، کارشناسان ارشد هسته ای که برای دولت آمریکا کار می کردند، می گویند بعید است همسایه های ایران مسیر تهران در تولید اورانیوم برای مصارف صلح آمیز را دنبال کنند یا اگر در این مسیر پا بگذارند به توفیقی دست پیدا کنند.

مشکلات پیش روی ایران ناشی از تحریم های موجود مانع جذب سرمایه خارجی شده است. توافق ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری ایران ایر با شرکت بویینگ برای فروش ۸۰ هواپیمای مسافربری و اجاره ۲۹ هواپیمای دیگر می تواند به شرکت های خارجی برای ورود به بازار ایران اطمینان خاطر بیشتری بدهد.

مهم است که ایران از مزایای عمل به تعهدات اش بهره مند شود اما تهران می تواند از بهبود روابط اش با ایالات متحده و دیگر قدرت های جهان برای ایفای نقشی سازنده تر در مسائل منطقه ای به ویژه بحران سوریه استفاده کند.

ایران همچنان تحت تحریم های جداگانه آمریکا برای کوتاهی در توقف برنامه موشک های بالیستیک اش، نقض حقوق بشر و کمک به گروه های تروریستی قرار دارد.

ابرهایی در افق، پایداری توافق هسته ای را دچار تردید کرده است. تنش فزاینده میان ایران و عربستان سعودی، نگرانی در واشنگتن نسبت به نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه، و انتخابات امسال و سال آینده ریاست جمهوری در آمریکا و در ایران می تواند به تحکیم موقعیت نیروهای مشتاق به سرنگونی توافق بیانجامد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG