لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

آلمان: ایران بعد از توافق هسته ای باز به دنبال تکنولوژی اتمی موشک ها رفته است


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پنجشنبه در بیانیه ای به پارلمان آلمان این خبر را داد.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پنجشنبه در بیانیه ای به پارلمان آلمان این خبر را داد.

یک گزارش سالانه منابع اطلاعاتی داخلی آلمان حاکی است که ایران حتی پس از توافق هسته ای در تیرماه سال گذشته، باز برای دست یابی به تکنولوژی اتمی فعالیت داشته است.

گزارش تلاش غیرقانونی ایران را برای تهیه فن آوری هسته ای حتی در سطح بالاتری از استانداردهای بین المللی ارزیابی کرده، بویژه در ارتباط با خرید کالاهایی برای فن آوری موشکی که بتواند در تولید کلاهکهای اتمی به کار گرفته شوند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پنجشنبه در بیانیه خود در پارلمان این کشور با استناد به گزارش مذکور گفت ایران مقررات ممنوعیت توسعه موشکی شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است و افزود سیستم ضد موشکی مستقردر رومانی و طرح استقرار این سیستم در لهستان، صرفا دفاعی و در واکنش به برنامه موشکی ایران صورت گرفته و نشانگر آن است که متحدان ناتو تا چه حد بلند پروازیهای غیر قانونی ایران را جدی می انگارند.

بیشتر بخوانید:

ذرات اورانیوم در پارچین؛ آیا همین مقدار کم اورانیوم می تواند توافق ایران و غرب را برهم بزند؟

گزارش بان کی مون؛ کاهش امکان تحریم جدید

همزمان با این گزارش، رویترز در گزارشی می گوید موضع گیری ضعیف دبیرکل سازمان ملل، عملا موجب تضعیف احتمال تحریم دوباره ایران می شود.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی محرمانه نوشته است که آزمایش‌های موشکی ایران با روح توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی سازگار نیست، اما این برعهده شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در این خصوص تصمیم گیری کند.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود می نویسد: اکراه بان کی مون در اینکه آزمایش‌های موشکی ماه اسفندماه ایران را نقض قطعنامه شورای امنیت بخواند، باعث می‌شود زمینه تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران ضعیف شود.

با اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام از دی ماه سال گذشته، اکثر تحریمهای بین المللی هسته‌ای علیه ایران لغو شد اما برخی از محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران همچنان پابرجاست.

XS
SM
MD
LG