لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

تیلرسون در لبنان هم خواستار توقف فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه شد


آقای تیلرسون در دیدار با میشل عون رئیس جمهوری لبنان.
آقای تیلرسون در دیدار با میشل عون رئیس جمهوری لبنان.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر خاورمیانه ای خود، با میشل عون رئیس جمهوری، سعد حریری نخست وزیر و جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان در بیروت پایتخت آن کشور دیدار کرد.

آقای تیلرسون روز پنجشنبه ۲۶ بهمن در کنفرانس خبری خود در بیروت گفت، ایران باید به فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه پایان دهد.

وزیر خارجه آمریکا حزب الله لبنان را سازمانی تروریست خواند که باید از درگیری ها در منطقه به ویژه در سوریه خارج شود.

آقای تیلرسون از مقامات لبنان خواست فاصله خود با حزب الله را حفظ کنند. او گفت: «ما از یک لبنان آزاد دموکراتیک و خالی از نفوذ دیگران حمایت می‌کنیم و می‌دانیم که حزب‌الله تحت نفوذ ایران است. این نفوذ برای آینده بلندمدت لبنان مفید نیست.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در بخشی از سخنان خود، حزب‌الله را بخشی از فرآیند سیاسی در لبنان دانست و گفت لبنانی‌ها نمی‌خواهند حزب‌الله در هیچ‌یک از مناقشات خارجی نقش داشته باشد و خواستار این هستند که حزب‌الله همه افراد خود را از مناقشه یمن بیرون بکشد.

آقای تیلرسون زمانی به لبنان سفر کرده است که اختلاف آن کشور با همسایه جنوبی اش، اسرائیل، بر سر ذخائر نفت و گاز و ساخت دیوار مرزی از سوی اسرائیل بالا گرفته است.

اسرائیل می گوید، ذخایر نفت و گازی که لبنان ادعای مالکیت آن را دارد، در مناطق متعلق به اسرائیل قرار دارد. لبنان این ادعا را رد کرده است.

آقای تیلرسون بلند پایه ترین مقام دولت پرزیدنت ترامپ و اولین وزیرخارجه آمریکا در چهار سال گذشته است که به لبنان سفر کرده است.

لبنان یکی از دریافت کنندگان عمده کمک های نظامی آمریکاست.

نگرانی ها در آستانه سفر به آنکارا

آقای تیلرسون قرار است به آنکارا نیز سفر کند. سفر آقای تیلرسون اولین سفر یک مقام آمریکایی ارشد بعد از تنش ها در مرز سوریه است.

ترکیه از یک ماه پیش به دنبال گروه های کرد سوری به خاک سوریه لشگرکشی کرد. این موضوع با واکنش آمریکا روبرو شد و واشنگتن، آنکارا را به آرامش دعوت کرد.

آقای تیلرسون در ابتدای سفر خود در مصر گفته بود که تنش ایجاد شده توسط ترکیه در سوریه، تمرکز بر مبارزه با داعش را بر هم می زند.

آقای تیلرسون در کویت هم همزمان با شرکت در جلسه بازسازی مناطق آزاد شده از دست داعش گفته بود که بودجه درخواستی برای سوریه، در راستای خط مشی «آرام سازی و بازسازی مناطق آزاد شده در سوریه» است.

رکس تیلرسون گفت: مبالغ اعلام شده تماماً برای تثبیت سازی در عراق و سوریه و پیش نیاز بازسازی است. ابتدا باید نیاز های اولیه و سپس امنیت منطقه را تامین کرد.

به نظر می رسد موضوع مقابل با گروه های کرد درگیر در سوریه، موضوع اصلی مذاکره آقای تیلرسون و مقامات ترکیه باشد.

آنکارا حزب کارگران کردستان یا پ ک ک را یک نهاد تروریستی می داند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از منتقدان حامیان یگان های خلق کرد در سوریه است که از حمایت آمریکا برخوردارند.

نگرانی از نفود ایران

آقای تیلرسون در حالی روز پنجشنبه در لبنان درباره نفوذ ایران در منطقه ابراز نگرانی کرد که در حاشیه نشست وزرای خارجه ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در کویت نیز، نگرانی خود را بیان کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا آینده سوریه را بدون نفوذ ایران دانست و گفت: ما معتقدیم سوریه به استقلال خود قوام خواهد داد و برای خود تصمیم خواهد گرفت که نتیجه نهایی آن رد نفوذ ایران در کشورشان خواهد بود. نفوذ ایران در سوریه نه تنها مثبت نیست بلکه منفی است زیرا که بی ثباتی و خشونت ارمغان آن است.

از وزیر خارجه آمریکا پرسیده شد: در حالی که تمرکز اصلی شما بر شکست داعش است، ایران، روسیه و رژیم سوریه در حال توانمندتر شدن هستند. شما در این باره چه چاره ای اندیشیده اید؟

در پاسخ آقای تیلرسون گفت: من نمی بینم که ایران روسیه و رژیم الزاماً توانمندتر شوند. می بینم که در نهایت تمامی کشور داعش را شکست خواهد داد. باردیگر تکرار می کنم، ما روسیه و دیگران را تشویق می کنیم که از افزایش درگیری خود داری کنند و وقتی داعش شکست خورد، ترویج خشونت نکنند. ما از روسیه خواسته ایم که از رژیم سوریه بخواهد که حملات خود را علیه نیروهای اپوزیسیون متوقف کند. آنها به ایجاد مناطق آتش بس و با ثبات موافقت کردند. اما باید این کار را اجرایی کنند و زمینه را برای راه حل مسالمت آمیز برای آینده سوریه فراهم کنند.

وزیر خارجه ایالات متحده درباره دخالت ایران در کل منطقه خاورمیانه گفت: ما به طور شفاف موضع خود را در مورد حضور بی ثبات کننده ایران در یمن، در سوریه، لبنان و عراق بیان کرده ایم. نظر ما اینست که فکر می کنم دیدگاه جامعه بین المللی نیز هست، حضور ایران در این کشورها نه تنها کمکی نیست، ثبات هم ایجاد نمی کند. برای شهروندان آنها امنیت به ارمغان نمی آورد. ما از ایران خواسته ایم که نیروهای خود را به کشورش برگرداند، زیرا به باور ما این راه درست آینده است.

آقای تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی دیگر از این گفتگو گفت ایران صرفا به این دلیل که ما از آنها خواسته ایم به خروج از منطقه و سوریه تن نخواهند داد.

وی افزود فکر می کند که در پایان اراده مردم سوریه که خواهان سوریه ای آزاد، دموکراتیک و یکپارچه هستند پیروز خواهد شد و با این پیروزی دخالت ایران در کشورشان جایی نخواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG