لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

تیلرسون: آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار دیگر برای بازسازی مناطق آزاد شده سوریه کمک می‌کند


دومين روز كنفرانس بازسازی عراق با حضور ركس تيلرسون وزير خارجه آمريكا ادامه يافت. آقای تیلرسون در این کنفرانس ضمن طرح مسائل مربوط به بازسازی مناطق جنگ زده، اعلام کرد دولت آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار دیگر برای کمک به بازسازی مناطق آزاد شده سوریه اختصاص داده است.

روز سه شنبه ۲۴ بهمن، وزیر خارجه آمریکا در نشست بازسازی عراق در کویت گفت اعضای ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش باید برای بازسازی عراق، کمک های خود را افزایش دهند تا مانع بازگشت داعش شوند.

نشست بازسازی عراق در حالی در کویت برگزار می شود که با شکست داعش در عراق، مسئولان این کشور نگران بازسازی آن هستند. پیشتر مقام های عراقی اعلام کردند که بازسازی مناطق تحت کنترل داعش و همچنین آسیب دیده، دست کم به ۸۸ میلیارد دلار پول نیاز دارد.

ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا از زمان بروز دولت خودخوانده اسلامی موسوم به داعش تشکیل شد و بیش از شصت عضو دارد.

گزارشگر صدای آمریکا در این کنفرانس می گوید اغلب سخنرانان بخصوص از عراق، سعی دارند که شركتهای تجاری و سرمايه گذاری بين المللی را متقاعد کنند که برای بازسازی عراق وارد شوند.

نشست علیه داعش

در روز سه شنبه، نشست دیگری در کویت نیز برگزار شد. رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بر عزم ائتلاف به رهبری آمریکا برای ادامه مبارزه با شبه نظامیان داعش تاکید کرد.

اظهارات آقای تیلرسون روز سه شنبه ۲۴ بهمن در گردهمایی متشکل از وزرای امور خارجه و دیپلمات های ۷۴ کشور عضو ائتلاف بین المللی در کویت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «کنفرانس وزیران کشورهای عضو ائتلاف به رهبری آمریکا» در مقطعی آغاز بکار کرده که «ماموریت آن ائتلاف بین المللی برای مقابله تهاجمی با داعش رفته رفته به آرام سازی و تثبیت اوضاع، تبدیل شده است.»

وزیر خارجه آمریکا می گوید، باوجود آنکه پدیده داعش به عنوان خلافت خود خوانده مستقر در سرزمینی مشخص نابود شده، اما این امر مفاد و جزئیات توافقات امنیتی ائتلاف برای از بین بردن تمام مظاهر آن پدیده تروریستی را تغییر نداده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: آن جزئیات بر عزم مشترک ما برای ادامه تلاش تا دستیابی به شکست نهایی و کامل داعش مجدداً تاکید کرده و چشم انداز ما برای نقش آینده ائتلاف را مشخص می کند.

در بیانیه مشترکی که در پایان این کنفرانس همزمان در پایتخت کشورهای عضو ائتلاف منتشر شد، بر ادامه و گسترش تلاش ها جهت مسدود کردن کانال های انتقال منابع مالی به تروریست ها در منطقه نیز تاکید شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG