لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

رکس تیلرسون: برنامه صلح خاورمیانه نسبتا خوب پیش می‌رود


وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفر به کشورهای خاورمیانه وارد امان پایتخت اردن شد و روز چهارشنبه با ایمن صفدی همتای اردنی دیدار کرد.

آقای تیلرسون ضمن ابراز رضایت از پیشرفت تقشه صلح خاورمیانه، گفت پرزیدنت ترامپ به موقع این نقشه را اعلام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت نقشه صلح را دیده و از چند ماه پیش روی آن کار می شود.

او نیز در آن نقش مشاور را داشته و حوزه هائی را که به کار بیشتر نیاز دارند شناسائی کرده است.

آقای تیلرسون گفت هر زمان که رئیس جمهوری آمریکا احساس کند برنامه آماده است، اعلام خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این سفربرنامه کمک پنج ساله آمریکا به اردن را امضا کرد هر چند آقای ترامپ پیشتر تهدید کرده بود کمک آمریکا به کشورهائی را که منتقد اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل باشند قطع خواهد کرد.

ملک عبداله پادشاه اردن تولیت مکانهای مقدس اسلامی در اورشلیم را برعهده دارد و به همین سبب امان نسبت به هر نوع تغییر در وضعیت این شهر بشدت حساس است.

تیلرسون و صفدی درآغاز سال جاری یادداشت تفاهمی در باره برنامه کمک ۶ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلاری واشنگتن به امان امضا کرده اند.

آنکارا مقصد دیگر سفر رکس تیلرسون به منطقه است و در دیدار با مقامهای دولت اردوغان درباره عملیات نظامی ترکیه در سوریه گفتگو می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیشتر وزیر خارجه آمریکا در باره رویاروئی نظامی اسرائیل با مواضع ایران در سوریه ابراز نگرانی شدید کرده و تاکید کرده بود که ایران بایدهمه نیروها و شبه نظامیانش را از سوریه بیرون ببرد اما علی اکبر ولایتی از مشاوران رهبر جمهوری اسلامی گفته است حضور ایران در سوریه جنبه قانونی دارد و براساس دعوت دمشق صورت گرفته است. ولایتی از آمریکا خواسته است نیروهایش را از سوریه خارج سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG