لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

کنفرانس وزیران کشورهای عضو ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش در کویت


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا بر عزم ائتلاف به رهبری آمریکا برای ادامه مبارزه با شبه نظامیان داعش تاکید کرد.

اظهارات آقای تیلرسون روز سه شنبه ۲۴ بهمن در گردهمایی متشکل از وزرای امور خارجه و دیپلمات های ۷۴ کشور عضو ائتلاف بین المللی در کویت انجام شد.

به گزارش خبرگزای رویترز، «کنفرانس وزیران کشورهای عضو ائتلاف به رهبری آمریکا» در مقطعی آغاز بکار کرده که «ماموریت آن ائتلاف بین المللی برای مقابله تهاجمی با داعش رفته رفته به آرام سازی و تثبیت اوضاع، تبدیل شده است.»

وزیر خارجه آمریکا می گوید، باوجود آنکه پدیده داعش به عنوان خلافت خود خوانده مستقر در سرزمینی مشخص نابود شده، اما این امر مفاد و جزئیات توافقات امنیتی ائتلاف برای از بین بردن تمام مظاهر آن پدیده تروریستی را تغییر نداده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: آن جزئیات بر عزم مشترک ما برای ادامه تلاش تا دستیابی به شکست نهایی و کامل داعش مجدداً تاکید کرده و چشم انداز ما برای نقش آینده ائتلاف را مشخص می کند.

در بیانیه مشترکی که در پایان این کنفرانس همزمان در پایتخت کشورهای عضو ائتلاف منتشر شد، بر ادامه و گسترش تلاش ها جهت مسدود کردن کانال های انتقال منابع مالی به تروریست ها در منطقه نیز تاکید شده است.

از سوی دیگر، قرار است وزیر خارجه آمریکا در سفر به ترکیه در مورد عملیات نظامی آن کشور در شمال سوریه نیز با مقامات آن کشور گفتگو کند.

آنکارا با عملیات تهاجمی در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه که سه هفته از آغاز آن می گذرد، از آمریکا خواسته تا به حمایت از کردهای سوریه پایان دهد.

یگان های مدافع خلق که نوک حمله زمینی به شبه نظامیان داعش در سوریه را تشکیل می دادند، و پایگاه های آنان عمدتاً در شمال سوریه است، از حمایت آمریکا برخوردارند.

اما آنکارا این یگان ها را بخشی از «حزب کارگران کردستان» ترکیه می داند که تقریباً چهار دهه با ارتش ترکیه در جنگ و گریز بوده اند.

وزیر خارجه ترکیه نیز مدعی ست که آمریکا در خصوص حمایت از کردهای سوریه، تا بحال قول و قرارهائی به آنکارا داده، اما به آن پایبند نبوده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت: دیگر به دنبال قول و تعهد نیستیم، بلکه در پی اقدامات ملموس هستیم. زیرا روابط ما با آمریکا در مرحله ای حساس رسیده است. یا بهبود پیدا می کند و یا قطع می شود. راه دیگری نیست.

در همین حال، حدود دو هزار تن از مستشاران نظامی آمریکا در شهر منبج در شمال سوریه مستقر هستند و رئیس جمهوری ترکیه مشخصاً از واشنگتن خواسته تا نیروهای خود را از آن شهر خارج کند.

وزیر خارجه آمریکا قرار است پس از بازدید از بغداد برای گفتگو در مورد تنش ناشی از دخالت نظامی ترکیه در شمال سوریه، ضمن بازدید از آنکارا، با مقام های ترکیه در این خصوص تبادل نظر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG