لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

سفر پنج روزه رکس تیلرسون به خاورمیانه؛ حضور در مصر، اردن، ترکیه، لبنان و کویت


دیدار وزرای خارجه آمریکا و مصر در قاهره
دیدار وزرای خارجه آمریکا و مصر در قاهره

رکس تیلرسون ، وزیر خارجه آمریکا ، در آغاز سفر پنج روزه اش به منطقه ، با همتای مصری خود در قاهره ملاقات کرد. وزیر خارجه آمریکا در قاهره بر تعهد مشترک دو کشور در جنگ با تروریسم تاکید گذاشت.

آقای تیلرسون با رهبران مصر در باره مسائل منطقه ای مورد نگرانی دو کشور، از جمله لیبی و سوریه ، تعهد مشترک در جنگ با تروریسم و مسائل مربوط به اسرائیل و فلسطینی ها گفتگو و تبادل نظر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا ، حل بحران در سوریه را تنها در تقویت مذاکرات صلح با میانجی گری سازمان ملل ممکن دانست.

تیلرسون گفت: آقای شکری وزیر خارجه مصر و من در باره سوریه و چگونگی همکاری برای تقویت روند سیاسی به رهبری سازمان ملل بحث کردیم که تنها چارچوب سیاسی برای حل این بحران است. مصر نقش بسیار مهمی در حمایت از گفتگو بین نمایندگان اپوزیسیون و دولت مرکزی در دمشق ایفا کرده است.

مصر عملیات نظامی گسترده ای را علیه پیکارجویان در شبه جزیره سینا آغاز کرده است که عملیات ضد تروریستی عمده توصیف شده است.

آقای تیلرسون بر تعهد مشترک دو کشور در جنگ با تروریسم تاکید گذاشت.

وی گفت: به باور من ، پرداخت حدود یک میلیارد دلار کمک مالی نظامی به مصر برای تقویت توانایی های اش در مقابله با تروریسم که در باره برخی از آن ها می توان علنی صحبت کرد ، نشان دهنده تعهدی است که آمریکا در قبال امنیت مصر و جنگ با تروریسم دارد.

موضوع اورشلیم

آقای تیلرسون در مصر در واکنش به نگرانی کشورهای عرب به موضع پرزیدنت ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل گفت ، محدوده اورشلیم را طرفین درگیر تعیین خواهند کرد.

وی گفت: به باور من ، مهم است که در باره موضع پرزیدنت ترامپ در رابطه با اورشلیم بگویم که او به دو نکته مهم اشاره کرده است. یکی آن که او هیچ تغییری را در باره وضعیت موجود برای نظارت بر اماکن مذهبی ، پیشنهاد نکرده است و نقش مقام های ناظر را به رسمیت می شناسد. نکته دوم این است که مرزهای نهایی اورشلیم هنوز باید تعیین شود که طرفین در باره آن تصمیم گیری خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا در باره انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر بر لزوم حق تمامی شهروندان برای مشارکتی عادلانه و آزاد تاکید گذاشت.

به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا قرار بوده است ، آقای تیلرسون در باره نگرانی ها از وضعیت حقوق بشر و سازمان های مدنی که همواره در گفتگوهای مقام های آمریکایی با رهبران مصر مطرح شده است، نیز گفتگو کند.

دیدار از اردن ، ترکیه ، لبنان و کویت در برنامه کاری آقای تیلرسون است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG