لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

افزایش کمک های آمریکا به پناهندگان سوری در سفر تیلرسون به اردن


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که از اردن بازدید می کند، روز چهارشنبه با همتای اردنی خود قراردادی برای افزایش کمک های آمریکا به پادشاهی اردن هاشمی به امضاء رساند.

بنا به آمار سازمان ملل متحد بیش از ۶۵۰ هزار نفر از پناهندگان سوری در اردوگاه های اسکان موقت در شمال اردن زندگی می کنند.

آقای تیلرسون نیز می گوید، مبالغ درخواستی وزارت دفاع آمریکا برای سوریه برای «آموزش و تقویت مرزهای آن کشور» هزینه خواهد شد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و أيمن الصفدی همتای اردنی او روز چهارشنبه در عمان اسناد مربوط به افزایش کمک های آمریکا به اردن را امضاء کردند.

در قراردادی که چهارشنبه به امضاء رسید، کمک مالی آمریکا به اردن تا پنج سال آینده سالانه یک میلیارد و سیصد میلیون دلار افزایش داده شده است.

کمکهای آمریکا به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه محدود به اردن و عراق نیست.
در بودجه سال مالی آینده آمریکا پنتاگون بیش از پانصد میلیون دلار برای «آموزش، تجهیز، و تقویت امنیت مرزی» در سوریه درخواست کرده است.

در این درخواست مشخص نشده که آیا بخشی از این بودجه صرف تقویت یگان های مدافع خلق کرد در سوریه خواهد شد یا نه اما رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه گفت اینکار بر اقدامات آتی آنکارا اثر منفی می گذارد.

آقای تیلرسون قرار است اواخر این هفته از آنکارا بازدید کند، و می گوید، بودجه درخواستی برای سوریه در راستای خط مشی «آرام سازی و بازسازی مناطق آزاد شده در سوریه» است.

رکس تیلرسون گفت: مبالغ اعلام شده تماماً برای ثبیت سازی در عراق و سوریه و پیش نیاز بازسازی است. ابتدا باید نیاز های اولیه و سپس امنیت منطقه را تامین کرد.

با این حال، آنکارا حزب کارگران کردستان یا پ ک ک را یک نهاد تروریستی می داند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از منتقدان حامیان یگان های خلق کرد در سوریه است که از حمایت آمریکا برخوردارند.

در همین حال، ارتش ترکیه تصاویر ضبط شده توسط یکی از هواپیماهای بدون سرنشنین خود در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه را انتشار داده است.

مقام های ترکیه مدعی اند که این ویدئو شبه نظامیان وابسته به یگان های مدافع خلق کرد را نشان می دهد که بدون اونیفورم نظامی و با لباس شخصی با ارتش ترکیه و حامیان آن در شمال سوریه نبرد می کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است اواخر امروز به بیروت سفر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG