لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

قانون گذاران آمریکا قوانین حمل سلاح را بررسی می کنند


در پی کشتار جمعی در شهر سانتا باربارای کالیفرنیا، کنگره آمریکا راه های قانونی ممنوعیت حمل سلاح توسط بیماران روانی را بررسی می کند

از آنجا که همه تلاش ها برای کنترل حمل سلاح در آمریکا هنوز بی نتیجه مانده، بعضی از قانون گذاران در تلاش هستند تا با اصلاح قانون سیستم بیمه بیماری های روانی، فکری به حال مبتلایان به بیماری های حاد روانی بکنند.

به نظر می رسد ویدیویی که از الیوت راجر بیست و سه ساله، اندکی پیش از کشتار سانتا باربارا، روی یوتیوب گذاشته شده، کار خود او بوده. والدین الیوت پیش تر وضعیت او را با پلیس در میان گذاشته و احتمال داده بودند که به خاطر بیماری روانی اش دست زدن به چنین کاری بزند.

در میزگردی در کنگره، تیم مورفی عضو مجلس نمایندگان، یادآور شد که پیش از این فاجعه، کشتارهای جمعی دیگری نیز روی داده است. مانند کشتار در دبستانی در نیوتاون ایالت کنتیکت، در سینمایی در اورورای کلورادو، و در شهر توسان آریزونا، که عاملان همه این کشتارها یک وجه مشترک داشته اند.

به گفته او:«همه آنها بیماری روانی شدید داشته اند که یا درمان نشده یا به آن کم توجهی شده بود. و همه آنها در سیستمی که فاقد مکانیسم های کافی برای کمک به این افراد است، مردم را به رگبار گلوله بسته اند.»

آقای مورفی طرح قانونی ای را پیشنهاد کرده که به خانواده های مبتلایان به بیماری روانی امکان می دهد در صورتی که احتمال دهند خطری از جانب فرد بیمار متوجه خود او یا جامعه می شود، بدون توجه به خواست و اجازه بیمار، او را در بیمارستان بستری کنند.

کارشناسان توافق دارند که بیمارستان های روانی تخت کافی برای بیماران سخت ندارند؛ و غالباً این بیماران در نهایت سر از اتاق های اورژانس پر ازدحام در می آورند یا بی خانمان می شوند.

دی جی جفی، کارشناس بیماری های روانی بر این باور است که اولویت های بودجه ایالات متحده هم باید تغییر کند: «باید از بی توجهی به این بیمارترین افراد دست برداریم. نمی توانیم وانمود کنیم که این بیماران وجود ندارند.»

نمایندگان دموکرات هم طرح قانونی دیگری پیشنهاد داده اند که براساس آن افرادی که برخلاف میلشان در بیمارستان روانی بستری بوده اند، از خرید اسلحه منع شوند.

گابریل گیفورد سه سال قبل، هنگامی که نماینده ایالت آریزونا در کنگره بود، هدف حمله مسلحانه یک مهاجم قرار گرفت که مبتلا به بیماری حاد روانی بود. گلوله به سر وی اصابت کرد. خانم گیفورد می گوید: «باید در این باره کاری بکنیم. هرچند کار دشواری است، ولی الآن وقت عمل است.»

به نظر بعضی از قانون گذاران آمریکا، دموکرات ها و جمهوری خواهان می توانند زمینه مشترکی برای اقدام درباره مسئله حمل سلاح و بیماری های روانی پیدا کنند تا جلوی وقوع چنین وقایعی در آینده گرفته شود.
XS
SM
MD
LG