لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

تدابیر امنیتی برای حفظ جان قانونگزاران آمریکایی


تدابیر امنیتی برای حفظ جان قانونگزاران آمریکایی
تدابیر امنیتی برای حفظ جان قانونگزاران آمریکایی

پرزیدنت اوباما به همراه بانوی اول آمریکا و تنی چند از مقام های بلند پایۀ دولتی امروز به توسان ایالت آریزونا سفر می کند تا در مراسم یادبود کشته شدگان حادثه تیراندازی روز شنبه شرکت کند.

گفته می شود هدف ضارب، ترور گبریل گیفورد نمایندۀ دمکرات ایالت آریزونا بود. اما ۶ نفر دیگر کشته و تعدادی نیز مجروح شدند. پرزیدنت اوباما شامگاه چهارشنبه در دانشگاه آریزونا سخنرانی می کند. تحلیل گران بر این اعتقادند که این سخنرانی می تواند لحظه ای کلیدی در ریاست جمهوری آقای اوباما باشد. زیرا افکار عمومی در انتظار تحلیل رییس جمهوری در باره این حادثه است. حادثه ای که کنگرۀ آمریکا را لرزاند و پرسش های بسیاری را در موردسخنرانی های سیاسی و تأمین امنیت جانی قانونگزارانِ کنگره مطرح کرده است. مطرح. رییس جمهوری آمریکا را در این سفر افزون بر همسرش میشل اوباما ، اریک هولدر وزیر دادگستری ، جنت ناپولیتانو وزیر امنیت داخلی ، آنتونی کندی قاضی دیوان عالی کشور و تنی چند از قانونگزاران، پرزیدنت اوباما را همراهی خواهند کرد.

انتظار می رود جان مک کین سناتور ایالت آریزونا و رقیب انتخاباتی آقای اوباما در سال ۲۰۰۸ نیز در مراسم امروز در دانشگاه آریزونا حضور داشته باشد. پرزیدنت اوباما نیز نظیر پرزیدنت کلینتون و پرزیدنت بوش ، تلاش خواهد تا در این لحظات فاجعه بار با سخنرانی خود ملت آمریکا را متحد کند. نکته مهم این است که سخنرانی پرزیدنت کلینتون در سال ۱۹۹۵ و پس از فاجعۀ بمبگذاری در ساختمان فدرال شهر اوکلاهما که منجر به مرگ ۱۶۸ تن شد و در پی بحث درباره بیمۀ خدمات درمانی صورت گرفت که با کاهش محبوبیت پرزیدنت کلینتون موجب شکست دمکراتها در انتخابات میان دوره ای شد. در پی حملۀ روز شنبه به خانم گیفورد در آریزونا تدابیر امنیتی شدید تری برای حفظ جان قانونگزاران از جمله در فرودگاه ها به کار گرفته شده است. در همین حال برخی مقام های رسمی از بررسی همه جانبه عملکرد پلیس در کنگره آمریکا خبر داده اند. مقام های پلیس و محافظان مسلح امروز در جلسه ای مشترک با قانونگزاران در مورد راه افزودن لایه های حفاظتی بیشتر و حفظ تماس نزدیک تر با پلیس را بررسی خواهند کرد. داشتن یک محافظ شخصی برای هر یک از ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان امکان پذیر نیست و هرگونه پیشنهادی در این زمینه رد شده است. اما تغییرهای مهمی برای افزایش امنیت نمایندگان تحت بررسی قرار دارد. دن لانگرن رئیس کمیته امور اداری مجلس نمایندگان خواستار بررسی موثر بودن شیوه های کنونی و سرعت واکنش به تهدیدها شده است. با این وجود تعدادی از قانونگزاران از جمله بارنی فرانک نماینده دموکرات ایالت ماساچوست و جک کینگزتون نمایندۀ جمهوریخواه ایالت جورجیا می گویند تصمیم هایی که برای ارتقا امنیت اعضای کنگره در نظر گرفته می شود نباید دیواری میان قانونگزاران و شهروندان ایجاد کند. در سال های اخیر اعضای کنگرۀ آمریکا با تهدیدهای فزاینده ای روبرو بوده و روز دوشنبه اف بی آی با همکاری پلیس کنگره فردی را بازداشت کرد که سناتور دمکرات کلرادو مایکل بنت را تهدید کرده بود.

XS
SM
MD
LG