لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

ادامه تلاش اوباما برای کنترل اسلحه


رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنان برای تصویب قوانینی به منظور اعمال کنترل بیشتر بر سلاح های دارای خشاب های بزرگ گلوله در کشور تلاش می کند. در همین حال حال برخی از نظر سنجی ها نشان می دهد جنبش کنترل بر اسلحه تا اندازه ای قدرت خود را از دست داده است.

پرزیدنت اوباما کمپین کنترل بر اسلحه را به کلرادو برد، ایالتی که اخیرا شاهد تصویب یکی از محکم ترین قوانین کنترل اسلحه بود.

پرزیدنت اوباما گفت «این ایالتی است که دو مورد از بدترین تراژدی تیراندازی ها در تاریخ اخیر ما در دو شهر آن روی داده است، چهارده سال قبل درچنین ماهی در کلمباین و سال گذشته در ائورورا».

رییس جمهوری ایالات متحده این سخنان را در نزدیکی سینمای آئورورا ایراد کرد، مکانی که سال گذشته یک تیرانداز ۱۲ نفر را به ضرب گلوله کشت.

در ماه دسامبر گذشته نیز ۲۰ کودک و ۶ بزرگسال در مدرسه ای درایالت کانکتیکت به ضرب گلوله یک جوان از پای درآمدند، کشتاری که موجب آغاز جنبش کنترل بر اسلحه شد.

پرزیدنت اوباما گفت هر روزی که منتظر بمانیم زندگی شهروندان بیشتری با گلوله های یک اسلحه گرفته می شود.

کانکتیکت و نیویورک ایالت های دیگری هستند که قوانینی را برای کنترل اسلحه تصویب کرده اند. ولی کنگره آمریکا، به دلیل مخالفت طرفداران قانون آزادی مالکیت اسلحه، نتوانسته است قانون کنترل بر اسلحه را برای تمامی ایالت ها و در سطح فدرال تصویب کند.

بررسی پیشینه خریداران اسلحه یکی از شیوه های کنترل اسلحه است، اما رییس انجمن ملی اسلحه، موسوم به «ان آر ای» که از مخالفان وضع قانون کنترل بر اسلحه است، آن را تهدیدی بر حق داشتن اسلحه توسط شهروندان می خواند.

در همین حال مارجی اومرو یکی از سیاستگزاران حزب دموکرات می گوید بیشتر آمریکاییان خواستار قوانین محکم تری برای کنترل بر اسلحه هستند.

او می گوید باراک اوباما با سخن گفتن در مجامع عمومی و حمایت عموم خواهد توانست راه را برای تصویب قوانین کنترل بر اسلحه هموار کند.
XS
SM
MD
LG