لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

اکسیوس به نقل از یک مقام اسرائیلی: زمان گریز هسته‌ای ایران «حتی با احیای برجام» چهار تا شش ماه خواهد بود


یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران در اراک، عکس از آرشیو
یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران در اراک، عکس از آرشیو

سایت خبری اکسیوس روز چهارشنبه ۲۰ بهمن در گزارشی به نقل از یک مقام رسمی اسرائیل گفت حتی اگر توافق هسته‌ای برجام بار دیگر احیا شود، زمان گریز هسته‌ای ایران بین چهار تا شش ماه خواهد بود.

این گزارش می‌گوید این محاسبه از سوی اسرائیل با محاسبه‌ کارشناسان دولت جو بایدن که زمان گریز را بین شش تا ۹ ماه ارزیابی کرده‌اند متفاوت است و از آن هم کوتاه‌تر است.

«زمان گریز هسته‌ای» زمان لازم برای تولید اورانیوم غنی‌شده با غلظت بالا و میزان کافی برای ساخت سلاح هسته‌ای است.

خبرنگار اکسیوس بدون ذکر نام مقام اسرائیلی که منبع این گزارش است، می‌گوید زمان محاسبه شده توسط دولت جو بایدن در جریان جلسه مجازی ویدئوکنفرانسی که دو هفته پیش برگزار شد، به اطلاع مقامات اسرائیلی رسید.

این گزارش همچنین می‌گوید مقامات اسرائیلی در جریان مشاوره با مقامات ایالات متحده دریافتند احیای توافق برجام شامل از بین بردن سانتریفیوژهای پیشرفته نمی‌شود که طبق توافق اصلی برجام، ایران اجازه استفاده از آن را نداشت.

به گزارش آکسیوس، در توافق احیای برجام ایران فقط سانتریفیوژهای پیشرفته در محلی جمع خواهد شد و تحت مهر و موم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خواهد آمد. نگرانی مقامات اسرائیلی این است که همین باعث می‌شود در صورتی که ایران بخواهد، آن‌ها را بار دیگر به سرعت فعال کند.

دولت بایدن هشدار داده است که اگر توافق برجام از هم بپاشد، ایران با واکنش‌های بسیار شدید از سوی آمریکا و متحدانش روبرو می‌شود که شامل افزایش فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک خواهد بود.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام در حال حاضر در وین دنبال می‌شود.

XS
SM
MD
LG