لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

آمریکا کمک‌های نظامی به امارات را در پی حمله‌های حوثی‌ها افزایش می‌دهد


ژنرال مک‌کنزی در جریان سفر به امارات متحده عربی
ژنرال مک‌کنزی در جریان سفر به امارات متحده عربی

بخش انگلیسی صدای آمریکا روز چهارشنبه ۲۰ بهمن در گزارشی نوشت که ایالات متحده کمک‌‌های نظامی به امارات متحده عربی را برای افزایش قدرت دفاعی در مقابل حوثی‌های یمن افزایش می‌دهد. ژنرال مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، برای تقویت همکاری‌های نظامی دو کشور به امارات متحده عربی سفر کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن پیشتر حملات موشکی و پهپادی علیه عربستان سعودی انجام می‌دادند ولی در هفته‌های گذشته دامنه این حمله‌ها به امارات متحده عربی و ابوظبی کشیده شده است.

ژنرال مک‌کنزی در امارات گفت شکست‌های اخیر نظامی حوثی‌ها در یمن و از دست دادن بخشی از مناطقی که تحت تصرف داشتند، ممکن است دلیل حملات اخیر حوثی‌ها باشد.

ژنرال مایکل کوریلا، نامزد تصدی فرماندهی سنتکام، هم یک روز پیشتر در جریان جلسه بررسی در سنا به این موضوع اشاره کرد و گفت شکست‌های اخیر حوثی‌ها ممکن است دلیل حمله اخیر آن‌ها باشد.

بر اساس این گزارش، ژنرال مک‌کنزی فرمانده سنتکام گفت: «موشک‌های بالستیک میان‌برد شلیک‌شده از یمن که وارد امارات شده، در یمن اختراع، طراحی، و ساخته نشده است. بنابراین، ما می‌توانیم با قطعیت ارتباط ایران با این موضوع را ببینیم.»

شبه‌نظامیان حوثی یمن از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند.

بنا بر اعلام وزارت دفاع ایالات متحده، جنگنده‌‌های پیشرفته اف-۲۲ به امارات متحده عربی تحویل داده شده است و ناوجنگی «یو‌اس‌اس کول» آمریکا هم در آب‌های منطقه گشت‌زنی می‌کند تا ارتباط و انتقال تسلیحات قاچاق را شناسایی و متوقف کند.

این گزارش می‌گوید، امارات متحده عربی از آمریکا درخواست کرده است حوثی‌های یمن بار دیگر در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرند. دولت قبلی ایالات متحده حوثی‌ها را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود؛ ولی دولت جو بایدن یک ماه پس از شروع به کار خود، حوثی‌ها را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کرد.

دولت جو بایدن اعلام کرده که مشغول بررسی اضافه کردن دوباره حوثی‌ها به فهرست گروه‌های تروریستی است.

XS
SM
MD
LG