لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

سپاه پاسداران از یک موشک بالستیک با برد ۱۴۵۰ کیلومتر رونمایی کرد


رونمایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از موشک بالستیک خیبرشکن
رونمایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از موشک بالستیک خیبرشکن

نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ۲۰ بهمن از یک موشک بالستیک به نام «خیبرشکن» با برد ۱۴۵۰ کیلومتر و «دارای سوخت جامد» در یکی از پایگاه‌های خود رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رونمایی از «موشک دوربرد و نقطه‌زن خیبرشکن» که به عنوان «جدیدترین دستاورد راهبردی» نیروی هوافضای سپاه پاسداران معرفی شده، با حضور محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه برگزار شد.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، روز یک‌شنبه گفته بود که موشک‌های بالستیک دارای برد متوسط که از یمن شلیک به سوی امارات شده در یمن اختراع، ساخته، و طراحی نشده‌‌اند؛ بلکه همه این‌ها در جای دیگری رخ داده است و بنابراین «من فکر می‌کنم که ما قطعا ارتباط ایران با این حملات را می‌بینیم.»

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، در مراسم رونمایی از موشک «خیبرشکن» با بیان این که «دشمنان انقلاب و جمهوری اسلامی جز زبان قدرت و زور چیزی را متوجه نمی‌شوند»، گفت توان موشکی جمهوری اسلامی ایران «روز به روز» بیشتر شده است.

بنا بر گزارش‌ها، «خیبرشکن» که از نسل سوم موشک‌های دوربرد سپاه معرفی شده، «دارای سوخت جامد است»، «وزن آن نسبت به نمونه‌های مشابه یک‌سوم کاهش یافته»، و گفته شده است که زمان آماده کردن و شلیک آن نیز «تا یک‌ششم» کم شده است.

۲۳ دی نیز فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران ادعا کرد این نیرو در آزمایش «موتور سنگین ماهواره‌بر سوخت جامد» موفق عمل کرده است.

برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران از سال‌ها پیش مورد انتقاد قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای بوده است، چرا که این برنامه تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه ارزیابی می‌شود.

XS
SM
MD
LG