لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

ظریف، کری و اشتون مذاکرات سه جانبه برگزار کردند


آرشیو
آرشیو

جان کری، محمد جواد ظریف وزیران خارجه آمریکا و ایران، و کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنجشنبه شب در دیداری سه جانبه در نیویورک، درباره برنامه اتمی ایران گفت و گو کردند.

این دیدار درپی چندروز مذاکرات در سطح پایین تر در نیویورک درباره برنامه اتمی ایران، که باید تا ۲۴ نوامبر به توافق جامع برسد، صورت گرفت.

عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد ایران در گفتگو های اتمی پیشتر در روز پنجشنبه به خبرگزاری ها گفت: «مذاکرات اکنون به مرحله نفس گیری رسیده است.» اما ادامه داد دو طرف مذاکره در برخی جزئیات به اشتراک نظر رسیده اند ولی در مورد مسائل مهم و کلی نتوانسته اند هنوز به توافق برسند، «اما تلاش ها ادامه دارد.»

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار به خبرگزاری فرانسه گفت: «به نظرما اکنون زمان بررسی سه جانبه این مسئله در سطح وزیران، به عنوان گامی دیگر در این روند، رسیده است. او این مذاکرات را «فرصت مناسبی برای از نظر گذراندن اقدام های انجام گرفته و گفت و گو درباره روند پیش رو» دانست.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در سخنرانی در سازمان ملل، از ایران خواست از «فرصت تاریخی» دست یابی به توافق با قدرت های جهان درمورد برنامه هسته ای خود استفاده کند.

او گفت«پیام من به رهبران و مردم ایران ساده است: نگذارید این فرصت از دست برود. ما می توانیم به راه حلی دست یابیم که نیاز شمارا به انرژی تامین کند و درعین حال جهان را از صلح آمیز بودن برنامه تان مطمئن سازد.»

به نوشته خبرگزاری فرانسه، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قصد دارد تحریم های مخرب غرب را، که به اقتصاد ایران آسیب جدی وارد آورده و شرکت های نفتی را ازمعامله با ایران برحذر داشته، از میان بردارد.

او روز پنجشنبه در سخنرانی ای که در سازمان ملل ایراد کرد گفت تهران می خواهد به توافق نهایی ای دست یابد که نگرانی های بین المللی بر سر برنامه اتمی ایران را برطرف کند.

او گفت«ما مصمم هستیم که به مذاکرات با طرف های مذاکره در فضایی صادقانه و مطمئن و براساس احترام و اعتماد متقابل ادامه دهیم. »

خبرگزاری فرانسه می نویسد تعیین مکان و زمان دور بعدی مذاکرات، که در دورهای گذشته در ژنو و وین بوده است، از جمله نکاتی است که باید در دور کنونی مذاکرات روشن شود.

XS
SM
MD
LG