لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

ابراز امیدواری رئیس جمهوری فرانسه به توافق هسته‌ای با ایران


دیدار فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه (چپ) و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک - ۱ مهر ۱۳۹۳
دیدار فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه (چپ) و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک - ۱ مهر ۱۳۹۳

رئیس جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد که توافقنامه هسته‌ای با ایران هر چه سریع‌تر امضا شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسوا اولاند در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ملاقات کرد و پس از آن، دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای گفت آقای اولاند ابراز امیدواری کرده است که گفتگوهای هسته‌ای جاری به سرعت به پایان برسد.

این بیانیه در ادامه می‌افزاید «ایران برای نشان دادن این که درصدد کسب توانایی نظامی هسته‌ای برنخواهد آمد، باید گام‌های قاطع و قابل تائیدی بردارد.»

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از حسن روحانی، که صبح سه‌شنبه در جمع گروهی از روزنامه‌نگاران ارشد آمریکا در نیویورک سخن گفته بود، نوشت اگر ایران و قدرت‌های جهانی به توافق هسته‌ای بلندمدتی که به تحریم‌ها علیه ایران پایان دهد برسند، ایران درها را به روی همکاری عمیق‌تر در مورد صلح و ثبات منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم باز خواهد کرد.

آقای روحانی همچنین گفت «بدون تردید، رسیدن به توافق هسته‌ای نهایی همکاری‌های ما را گسترش خواهد داد و ما می‌توانیم در حوزه‌های گوناگون با یکدیگر همکاری کنیم.»

مقامات ارشد وزارتخانه‌های امور خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، آلمان، روسیه و ایران قرار است در نیویورک با یکدیگر ملاقات کنند. مقامات نزدیک به مذاکرات می‌گویند با توجه به اختلافات عمیق درباره برخی از مسائل، از جمله گستره غنی‌سازی اورانیوم آینده ایران، احتمالا توافقی در روزهای آینده صورت نخواهد گرفت.

ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به گروه ۱+۵ پس از آن که پس از چایان یافتن مهلت شش ماه اولیه موفق به رسیدن به توافق جامع نشدند، با تمدید چهار ماهه گفتگوها، تاریخ ۲۴ نوامبر (۳ آذر ماه) را به عنوان ضرب‌الاجل جدید برای رسیدن به توافق جامع و بلندمدت تعیین کردند.

رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت، این مذاکرات، بسیاری از مسائل را روشن خواهد کرد، چه قادر شویم به توافق نهایی برسیم، چه نرسیم. وی در ادامه گفت به اعتقاد او دو طرف به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه وضع فعلی به سود هیچکس نخواهد بود.

دور هفتم گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی و نخستین دور از مذامکرات اتمی پس از تمدید چهار ماهه گفتگوها، از روز جمعه در نیویورک آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG