لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

آمریکا مذاکرات دو جانبه اتمی با ایران را «سازنده» خواند


مذاکره کنندگان ایران، و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، موسوم به گروه ۱+۵، یک رشته مذاکرات بر سر برنامه اتمی ایران در نیویورک برگزار کردند.

این گفتگوها پیش از آغاز دور جدید مذاکرات جامع اتمی بر سر برنامه اتمی ایران انجام شد. دور جدید مذاکرات جامع اتمی روز جمعه آغاز می شود.

یک عضو ارشد دولت باراک اوباما، رئيس جمهوری آمریکا مذاکرات مشورتی دو جانبه میان ایران و ایالات متحده را «سازنده» توصیف کرد و گفت مقدار زیادی کار سخت و کار فنی که باید بخشی از توافق جامع اتمی با ایران باشد، از سوی همه شرکت کنندگان گفتگوها در حال انجام است.

ماه نوامبر سال جاری ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی با ایران است.

از جمله مهم‌ترین موارد مورد اختلاف دو طرف میزان غنی‌سازی اورانیوم و تعداد سانتریفیوژ ها، تاسیاست آب سنگین اراک و مجتمع غنی‌سازی اورانیوم فردو است.

توافق جامع اتمی با ایران باعث خواهد شد که برنامه اتمی این کشور محدود و تحریم ها علیه تهران برداشته شود. ایران می گوید به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست، اما کشورهای غربی می گویند این گفته باید با اقدامات عملی تایید شود.

ریچارد آینهورن، کارشناس اندیشکده بروکینگز می گوید بخش بزرگی از زحمت رسیدن به توافق اتمی بر دوش ایران است. او می گوید ایران نیاز دارد که بداند اگر قرار است توافقی در کار باشد، باید یک سری محدودیت های واقعی در مورد ظرفیت غنی سازی اورانیوم را بپذیرد.

او گفت معتقد است چنین تصمیمی برای تهران دشوار است.

یک عضو ارشد دولت آمریکا گفت اگر در مذاکرات نیویورک پیشرفتی حاصل شود، این مذاکرات می تواند در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هفته آینده برگزار می شود، ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG