لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران در جهت مفاد توافق گام برمی دارد


خبرگزاری روبترز از وین و به نقل از گزارشی که می گوید روز جمعه از آژانس بین المللی اتمی ایران به دست آورده، می نویسد، ایران در رعایت مفاد توافق موقت با شش قدرت جهان درمورد فعالیت های هسته ای خود اقدام های تازه ای انجام داده است.

این گزارش در واقع آخرین گزارش ماهانه آژانس است که به نوشته رویترز در مذاکراتی که در نیویورک آغاز شده می تواند از نظر کشورهای غربی، اگرنه به عنوان گامی غیر منتظر، اما به صورت مثبت مورد نظر قرار گیرد.

دورهفتم مذاکرات ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱ درباره دست یابی به توافق نهایی درمورد برنامه اتمی ایران و پایان دادن به یک دهه اختلاف بر سر این برنامه با جامعه بین المللی، از روز جمعه درنیویورک آغاز شده است.

سند آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ایران به رعایت تعهدهایی که در توافق ابتدایی برعهده گرفته ادامه می دهد.

به علاوه، همچنان که در ماه ژوئیه، و به هنگام تمدید مذاکرات به مدت چهارماه دیگر توافق شد، ایران بخشی از اورانیوم بسیار غنی شده خود را به شکل اکسید برای تولید سوخت درآورده است – گامی که به گفته کارشناسان استفاده دوباره از آن برای مصارف تسلیحاتی بسیار دشوار خواهد بود.

آژانس وظیفه دارد مراقبت کند که ایران به تعهداتش در توافق موقت عمل می کند یاخیر.

ایران ادعاهای غرب را در مورد توسعه ظرفیت هسته ای خود به منظور ساختن بمب رد می کند و می گوید اورانیوم رابرای مصرف سوخت در شبکه نیروگاه های برق خود می خواهد.

به نوشته رویترز، پس از سال ها بالا گرفتن تنش میان ایران و غرب، در نیمه سال ۲۰۱۳ با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری که یکی از وعده هایش در انتخابات پایان دادن به انزوای بین المللی ایران بود، روزنه جدیدی به روی دیپلماسی گشوده شد که در نهایت به دستیابی به توافق هسته ای سال گذشته انجامید.

هدف ابتدایی ایران و شش قدرت مذاکره کننده – آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان- دست یابی به توافقی بلند مدت بود که ضرب الاجل ۲۰ ژوئیه برای آن تعیین شده بود. اما به دلیل دامنه وسیع اختلاف ها در مورد میزان برنامه غنی سازی اورانیوم ایران، که می تواند هم برای مصارف غیرنظامی و هم برای ساختن بمب به کار رود، مذاکرات و توافق موقت تا ۲۴ نوامبر تمدید شد.

به نوشته رویترز، آن گونه که در گزارش روز جمعه آژانس آمده، ایران از ۲۴ ژوئیه ۱۲/۵ کیلوگرم از اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود را برای مصارف سوختی اکسیده کرده است. این گزارش همچنین می گوید ایران کار آماده سازی برای رقیق کردن بیش از ۴ تن گاز اورانیوم غنی شده خود و رساندن آن به ۲درصد را آغاز کرده است.

کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هرروز برمکان های غنی سازی اورانیوم در ایران نظارت دارند و گزارش های ماهانه آنان درمورد چگونگی رعایت مفاد توافق نامه تنها در اختیار کشورهای عضو قرار می گیرد و انتشار عمومی نمی یابد.

XS
SM
MD
LG