لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

واکنش نخست وزیر اسرائیل به سخنرانی جان کری: ناامیدکننده بود


اندکی پس از سخنرانی روز چهارشنبه جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در تشریح سیاست های واشنگتن در خاور میانه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل این سخنان را مأیوس کننده و یک «ناامیدی بزرگ» خواند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای نتانیاهو در یک سخرانی زنده تلویزیونی، از آقای کری بابت این سخنرانی انتقادی علیه سیاست‌های اسرائیل، در این مقطع زمانی که به گفته او «منطقه در آتش می‌سوزد» انتقاد کرد.

نخست وزیر اسرائیل در بخش دیگری از سخنان خود به زبان عبری گفت «برای یک ساعت تمام، وزیر خارجه (آمریکا) به تنها دموکراسی خاور میانه تاخت.»

او همچنین جان کری را متهم کرد که به شدت بر روی شهرک سازی های اسرائیل تمرکز کرده است، در حالی که به رفتار تحریک آمیز و خشونت بار فلسطینی‌ها توجه اندکی می‌کند.

وزیر خارجه دولت باراک اوباما که حدود سه هفته دیگر کاخ سفید را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا تحویل می‌دهد، پیشتر در روز چهارشنبه از اسرائیل خواست که «حقیقت سخت» را بشنود و راه حل ایجاد دو کشور مستقل را بپذیرد.

آمریکا که معمولا قطعنامه‌های سازمان ملل متحد علیه اسرائیل را وتو می‌کند، جمعه گذشته این کار را نکرد و باعث شد شورای امنیت قطعنامه‌ای را تصویب کند که خواستار توقف شهرک سازی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی‌ها شده است.

قطعنامه ای که بنیامین نتانیاهو آن را «شرم آور و ضداسرائیلی» توصیف کرد و با بیان این که از آن پیروی نمی کند، گفت دولت اوباما نه تنها در مقابل این به گفته او «جبهه سازی» از اسرائیل دفاع نکرد، بلکه در پشت صحنه با فلسطینی‌ها تبانی کرد.

ایالات متحده شهرک سازی اسرائیلی ها در سرزمین های فلسطینی و در خارج از مرزهای تعیین شده ۱۹۶۷ را یک مانع عمده در از سرگیری گفت‌وگوهای صلح خاور میانه و تحقق راه حل دو کشور اسرائیلی و فلسطینی در کنار هم می‌داند.

تلاش‌های جان کری برای از سرگیری این گفت‌وگوها به نتیجه‌ای نرسید و در نهایت در سال ۲۰۱۴ میلادی متوقف شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG