لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

ترامپ اوباما را به وتوی قطعنامه سازمان ملل درباره شهرک سازی اسرائیل ترغیب کرد


آقای ترامپ پیشتر گزینه ای برای سفارت آمریکا در اسرائیل برگزید که موافق ادامه شهرک سازی اسرائیل است.
آقای ترامپ پیشتر گزینه ای برای سفارت آمریکا در اسرائیل برگزید که موافق ادامه شهرک سازی اسرائیل است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا از دولت باراک اوباما خواست تا قطعنامه سازمان ملل متحد علیه شهرک سازی های اسرائیل را وتو کرده و از دولت اسرائیل حمایت کند.

شورای امنیت چهارشنبه‌ شب پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای توقف فوری شهرک‌سازی‌های اسرائیل که از سوی مصر پیشنهاد شده بود را تایید کرد. این قطعنامه که روز پنجشنبه به رای گذاشته می شود که درصورت تصویب شهرک سازی های اسرائیل «نقض آشکار قوانین بین‌المللی» شناخته خواهد شد.

نشریه پولیتیکو می نویسد قطعنامه مورد نظر از اسرائیل می خواهد تا شهرک سازی در اراضی مورد ادعا و مناقشه فلسطینی ها برای کشور آینده خود را متوقف سازد.

بنا به گزارش ها پیش نویس این قطعنامه همچنین می گوید شهرک سازی ناقض قوانین بین المللی است و «دوام راه حل دو کشوری را به خطر می اندازد.»

دونالد ترامپ با استفاده از ایمیل، توییتر و فیسبوک خواستار آن شده است که آقای اوباما قطعنامه فوق را وتو کند.

آقای ترامپ در بیانیه ایمیلی خود گفت: «به رویه گذشته آمریکا، صلح میان اسرائیلیها و فلسطینی ها تنها از طریق مذاکرات مستقیم میان دو طرف میسر می شود و نه از طریق دستورالعمل های سازمان ملل متحد.» او افزود: «این قطعنامه موضع اسرائیل را در مذاکرات تضعیف می کند و این بسیار ناعادلانه است.»

بیانیه دونالد ترامپ ساعاتی پس از آن انتشار یافت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در توییتر ایالات متحده را به وتو کردن قطعنامه ترغیب کرد.3

آمریکا سال ۲۰۱۱ پیش نویس قطعنامه‌ای که در آن شهرک سازی‌های اسرائیل محکوم شده بود را وتو کرد. مشخص نیست اینبار نیز وتو خواهد کرد یا خیر.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG