لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

بانکدار ترک مجرم در پرونده پولشویی ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم شد


یک بانکدار اهل ترکیه، که به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در ایالات متحده بازداشت و دادگاهی شده است، روز چهارشنبه از سوی دادگاه فدرال نیویورک به ۳۲ ماه زندان محکوم شد؛ حکمی که آنکارا آن را رد کرده است.

دادستان‌های آمریکا «محمد هاکان آتیلا» را متهم کرده‌اند با همکاری برخی دیگر، از جمله «رضا ضراب» تاجر ایرانی-ترکیه‌ای که قبلا به جرم خود اعتراف کرده، از طریق مبادلات جعلی تجاری، به تهران برای دور زدن تحریم‌ها کمک کرده‌ است.

هیات منصفه دادگاه فدرال نیویورک اواسط دی ماه آقای آتیلای، از مدیران ارشد بانک دولتی «هالک» ترکیه را در پرونده پولشویی برای ایران گناهکار شناخت و دادستان‌های آمریکا اواسط فروردین ماه تقاضای ۱۵ سال حبس برای او کردند.

وزارت خارجه ترکیه ساعاتی پس از صدور حکم امروز، با صدور بیانیه‌ای، رأی دادگاه را معتبر ندانست و دادگاه فدرال آمریکا را به «استناد به اسناد و شواهد نادرست و ساختگی» متهم کرد و گفت آتیلا به رغم بی‌گناهی اش محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در آستانه صدور حکم امروز دادگاه، وکلای مدافع آقای هاکان گفتند محاسبات برخی در مورد احتمال صدور حبس ابد برای موکلشان با در نظر گرفتن قوانین «سخت‌گیرانه» است و او شایستگی تخفیف مجازات را دارد.

وکلای هاکان آتیلا می‌گویند می توان در حکم مجازات او تخفیف قائل شد و حکم زندان این بانکدار ۴۷ ساله می‌تواند حتی کمتر از چهار سال باشد. وی در ماه مارس سال گذشته هنگام ورود به هواپیما برای سفر به لندن، در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG