لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

ترکیه رأی هیات منصفه دادگاه آمریکا علیه بانکدار ترک را «دخالت» تامید


عکس آرشیوی از مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه
عکس آرشیوی از مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه

یک روز پس از اعلام رأی اعضای هیات منصفه دادگاهی در آمریکا در مورد نقش یک بانکدار اهل ترکیه در پرونده پولشویی ایران، آنکارا آن را «دخالتی بی‌سابقه» در امور داخلی خود دانست.

هیات منصفه دادگاه فدرال نیویورک روز چهارشنبه محمد هاکان آتیلا از مدیران ارشد بانک دولتی هالک ترکیه را در کمک به حکومت ایران برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده گناهکار شناخت.

وزارت خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت «دادگاه آمریکا روندی را دنبال می‌کند که به اصطلاح بر شواهد تکیه دارد، اما جعلی و برای بهره برداری سیاسی بوده ... و دخالتی بی‌سابقه در امور داخلی ترکیه است.»

رأی اعضای هیات منصفه دادگاه منهتن در چهارمین روزی که وارد شور شده بودند اعلام شد. محاکمه هاکان آتیلا، که اواخر ۲۰۱۷ آغاز شد و حدود چهار هفته به طول انجامید، بر اختلاف‌های ترکیه با آمریکا افزوده است.

روابط این دو عضو پیمان ناتو، در چند سال اخیر به دلیل برخی مسائل - از جمله حمایت واشنگتن از کردهای سوریه در جنگ علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن از آمریکا به ترکیه - رو به سردی گذاشته است.

آنکار می گوید گولن، روحانی ترک ساکن ایالت پنسیلوانیا، در کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ دست داشته و از دولت آمریکا خواسته است او را به ترکیه تحویل دهد. درخواستی که واشنگتن هنوز آن را نپذیرفته است.

دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پیشتر ادعا کرده دادگاه فدرال آمریکا سیاسی شده و گفته است که بانک‌های کشورش از قوانین بین المللی پیروی کرده و تحریم‌های آمریکا را نقض نکرده‌اند.

دادستان‌های آمریکا آتیلای ۴۷ ساله را متهم کرده‌اند با همکاری برخی از جمله رضا ضراب تاجر ایرانی-ترکیه‌ای که قبلا اعتراف کرده، از طریق مبادلات جعلی تجاری، به تهران برای دور زدن تحریم‌ها کمک کرده‌اند.

قاضی دادگاه فدرال نیویورک، تاریخ اعلام حکم او را ۱۱ آوریل سال جاری تعیین کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG