لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

هیات منصفه دادگاه آمریکا، بانکدار ترکیه را در پرونده ایران مجرم شناخت


هیات منصفه دادگاهی در آمریکا روز چهارشنبه یک بانکدار اهل ترکیه را در کمک به حکومت ایران برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده گناهکار شناخت.

محاکمه «محمد هاکان آتیلا» اواخر سال گذشته میلادی در نیویورک آغاز شده بود و حدود چهار هفته طول کشید، و بر اختلاف‌های میان ترکیه و ایالات متحده افزود. در این دادگاه «رضا ضراب» تاجر مشهور ایرانی-ترکیه حضور یافت و علیه هاکان و برخی مقام های ایران و ترکیه شهادت داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مدیر ارشد بانک دولتی «هالک» ترکیه در پنج مورد از شش مورد اتهامی، از جمله تقلب بانکی و توطئه، گناهکار شناخته شد.

اعضای هیات منصفه دادگاه فدرال منهتن، در چهارمین روزی که وارد شور شده بودند، امروز رأی خود را اعلام کرده و همچنین او را از اتهام پولشویی مبرا دانستند.

دادستان‌های آمریکا علیه ۹ نفر در ارتباط با پرونده دور زدن تحریم‌های ایران در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ اعلام جرم کرده‌اند؛ اما تنها رضا ضراب و محمد هاکان آتیلا بازداشت شده‌اند.

رضا ضراب، تاجر طلای ۳۴ ساله ترک ایرانی‌تبار، پیشتر خود را گناهکار دانسته و علیه محمد هاکان آتیلای ۴۷ ساله و برخی از مسئولان وقت ترکیه در دادگاه شهادت داده است.

وکلای آقای آتیلا، با این استدلال که هیات منصفه پس از شنیدن شهادت یک مامور پلیس ترکیه در دادگاه منهتن از بی‌طرفی خارج شده است، خواستار ابطال دادرسی شده بودند.

قاضی ریچارد برمن، تاریخ اعلام حکم محمد هاکان آتیلا را ۱۱ آوریل سال جاری تعیین کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG