لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

تقاضای ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترکیه‌ای متهم به پولشویی برای ایران


گزارشی از کریستین برتلسِن در وبسایت خبرگزاری بلومبرگ

دادستان های آمریکا در انتظار حکم بیش از ۱۵ سال زندان برای بانکدار ترک متهم به همدستی در یک توطئه پولشویی هستند که به ایران امکان داد تحریم های آمریکا را دور بزند.

علت این حکم طولانی، جا به جایی میلیاردها دلار پول و حداقل محکومیت جرائم مرتبط با پولشویی است. وکلای این بانکدار پیشتر با اشاره به این که مهمت هاکان آتیلا می تواند با حکم حبس ابد روبرو شود از قاضی پرونده خواهان تخفیف مجازات شده و گفته بودند حکم او باید کمتر از پنج سال باشد.

دادستان ها چهارشنبه در دادگاه فدرال گفتند بر اساس معیار احکام، متهم باید حکم حبسی معادل ۱۰۵ سال دریافت کند. آن ها بعدتر از حکمی بین ۱۵ تا ۲۰ سال سخن گفتند. قرار است حکم آتیلا یازدهم آوریل اعلام شود.

دادستان ها می گویند مشارکت آتیلا در این توطئه خطرات وسیعی را برای امنیت ملی آمریکا پدید آورد. او در جریان ادای شهادت در دادگاه دروغ گفت و ابراز ندامت نکرد. دولت آمریکا همچنین خواهان جریمه ای ۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلاری است.

آتیلا که مدیر بانکداری بین المللی نهاد مالی دولتی موسوم به «هالک بانک ترکیه» بود، در توطئه رضا ضراب، تاجر ایرانی ترکیه ای بازار طلا، نقشی محوری داشت. آتیلا ماه مارس گذشته هنگام ورود به هواپیما برای سفر به لندن در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شد.

رضا ضراب در شب آغاز دادگاه پذیرفت گناهکار بوده است و موافقت کرد با دادستان ها همکاری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG