لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۲

اردوغان: آمریکا نمیتواند ترکیه را محاکمه کند


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه

رئیس جمهوری ترکیه گفت دادگاه های آمریکا نمیتوانند ترکیه را محاکمه کنند.

رجب طیب اردوغان این سخنان را در ارتباط با پرونده معاون مدیرعامل بانک دولتی «هالک» که به دور زدن تحریم های ایران متهم شده است، بیان کرد. رسیدگی به این پرونده در آمریکا روابط دو کشور را تیره کرده است.

رضا ضراب تاجر طلای ترک ایرانی‌تبار روز پنجشنبه نهم آذر به اعضای هیات منصفه دادگاهی در نیویورک گفت یک مورد از عملیات پولشویی برای ایران با مجوز شخص رجب طیب اردوغان که آن زمان نخست وزیر ترکیه بود انجام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه روز جمعه در مراسمی در استانبول ابراز امیدواری کرد آقای ضراب از اشتباه خود برگردد و همچنین دادگاه آمریکا را متهم کرد که قضایی نبوده و کاملا سیاسی شده است.

رضا ضراب برای ادای شهادت در دادگاه محمد هاکان آتیلا معاون مدیرعامل بانک دولتی «هالک» ترکیه، که از سه شنبه در نیویورک آغاز شده، حضور یافته و گفته است بانک‌های زراعت و واکیف ترکیه نیز در پولشویی نقش داشته‌اند.

هر دو بانک این ادعا را رد کرده و گفته اند از قوانین بین المللی پیروی می کنند.

ضراب که یک سال و نیم پیش در ایالت فلوریدا بازداشت و به نیویورک منتقل شد، به هیات منصفه دادگاه گفته است عملیات گسترده بین المللی پولشویی را برای هزینه کردن درآمدهای نفت و گاز ایران در خارج مدیریت می‌کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG