لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

آمریکا خواهان توقیف بوئینگ ونزوئلایی در آرژانتین شد


هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین
هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین

وزارت دادگستری ایالات متحده، روز سه‌شنبه، درخواست توقیف هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ ونزوئلا را که هنوز در آرژانتین متوقف است، به مقام‌های این کشور، ارسال کرد.

این تقاضا، بر اساس حکمی‌ است که در نوزدهم ژوئیه امسال، در یک‌ دادگاه منطقه‌ای در واشنگتن دی سی آمریکا، صادر شده‌ است.

بر اساس این حکم، ادعا می‌شود که این هواپیما که در اصل ساخت آمریکا است، به‌دلیل نقض قوانین کنترل صادرات ایالات متحده، مشمول توقیف است.

آن‌چه در صدور حکم اخیر، مبنا قرار گرفته، استفاده شرکت هوایی «ماهان ایر» از این بوئینگ است. ماهان ایر، یک شرکت هواپیمایی ایرانی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که مورد تحریم آمریکا قرار دارد.

هواپیمای متعلق به ماهان که در اجاره ونزوئلا است، نزدیک به دو‌ماه پیش، به‌سبب آن‌چه که شرایط نامناسب جوی و مه غلیظ، عنوان شد، در فرودگاه شهر کوردوبا، توقف کرد.

بوئینگ ۷۴۷ سپس به بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین پرواز کرد، اما آن‌ جا اجازه سوخت‌گیری را نیافت و سرانجام پس از فرود در فرودگاه اسیسا، همان‌ جا توقیف شد.

گزارش‌ها در آن زمان حاکی بود «برخی از خدمه این هواپیما که از مکزیک‌ پرواز کرده، ممکن است که با نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در ارتباط باشند.»

در حکم اخیر دادگاه محلی آمریکا نیز، ذکر شده که در میان ۵ ایرانی که همان زمان توسط آرژانتین بازداشت شده‌اند، خلبان ثبت‌شده این هواپیما، به‌عنوان «فرمانده سابق سپاه و سهامدار و عضو هیات مدیره شرکت هواپیمایی قشم فارس ایران ایر» شناسایی شده‌است.

نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از منظر ایالات متحده، یک «سازمان تروریستی» شناخته می‌شود.

ایالات متحده، در سال ۲۰۱۱ شرکت هواپیمایی ماهان را به اتهام «کمک به نیروی قدس» سپاه پاسداران تحریم کرد.

این تحریم، در سال ۲۰۱۹ نیز به‌سبب «حمل موشک و اقلام هسته‌ای تحت محدودیت سازمان ملل» تکرار شد.

پیش‌تر، سخنگوی شرکت هواپیمایی ماهان، ارتباط این شرکت، با هواپیمای برشمرده را تکذیب کرده و گفته‌بود که تمامی خدمه‌ها، در اختیار شرکت هواپیمایی ونزوئلایی بوده و شرکت ماهان، هیچ ارتباطی با این شرکت نداشته‌ است.

XS
SM
MD
LG